Srebrny Niedźwiedź dla polskiej reżyserki. Małgorzata Szumowska znów zachwyciła jury Berlinale

Film "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem
Film "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem Fot. Twitter.com/Kons_Niem_Wro
Polska reżyserka Małgorzata Szumowska wśród najlepszych europejskich filmowców. Zdobyła statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia za "Twarz" na 68. festiwalu Berlinale w stolicy Niemiec. To kolejna nagroda dla Szumowskiej na prestiżowej imprezie.


Film "Twarz" Szumowskiej miał międzynarodową premierę w piątek. Srebrny Niedźwiedź czyli Grand Jury Prize jest drugą co do ważności nagrodą festiwalu.
To kolejna nagroda dla Szumowskiej na europejskim festiwalu. Otrzymała już Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera na 65. MFF w Berlinie ("Body/Ciało"), Teddy Award na 63. MFF w Berlinie ("W Imię…"), Silver Leopard Award na 61. MFF w Locarno ("33 sceny z życia"). Szumowska była trzykrotnie nominowana do Europejskich Nagród Filmowych oraz otrzymała Nagrodę publiczności za najlepszy film europejski ("Body/Ciało").
Najlepszym filmem festiwalu Berlinale został "Touch me not" Adiny Pintile.
"Twarz" to współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.

Odtwórcą głównej roli w "Twarzy" jest Mateusz Kościukiewicz ("Wszystko co kocham", "W imię", "Matka Teresa od kotów", "Amok"). W pozostałych rolach występują Agnieszka Podsiadlik nominowana w zeszłym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za występ w filmie "Baby Bump" oraz Małgorzata Gorol, debiutująca na dużym ekranie, laureatka prestiżowych nagród teatralnych, między innymi Nagrody im. Leona Shillera.

Za zdjęcia i montaż odpowiadają kolejno stale współpracujący z Małgorzatą Szumowską – Michał Englert i Jacek Drosio. W filmie wykorzystane są utwory zespołu Metallica.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...