W 2018 roku Wielkanoc będzie miała miejsce wcześniej niż w ubiegłym roku. To najważniejsze święto w chrześcijańskim kalendarzu tym razem przypada między 29 marca a 2 kwietnia. Wierni na całym świecie wspominają w ten sposób cierpienia Jezusa Chrystusa na krzyżu, a później radują się ze względu na jego zmartwychwstanie.
Święto ruchome
Dawno nie było tak nietypowej daty. W 2018 roku
Niedziela Wielkanocna przypada 1 kwietnia, czyli w Prima Aprilis. 29 marca katolicy będą świętować Wielki Czwartek, 30 marca to Wielki Piątek, zaś 31 marca Wielka Sobota. 2 kwietnia czeka z kolei drugi dzień świąt, czyli
Lany Poniedziałek. Tylko ten dzień jest wolny od pracy.
Niedziela Palmowa (25 marca) rozpoczyna Wielki Tydzień i symbolizuje przybycie syna bożego do Jerozolimy. Z tego powodu wierni udają się do kościoła w celu poświęcenia tzw. palemki. Wykonuje się je z gałązek wierzby, które są ozdobione kwiatami i bukszpanem. Kiedyś palemkę wkładało się za obraz lub umieszczało nad drzwiami. W ten sposób miała chronić domowników przed burzą i ogniem. Trochę mniej znaną tradycją jest za to topienie Judasza. W Wielką Środę młodzież brała słomianą kukłę, mającą symbolizować Judasza, i przemierzała przez całą wieś. Kukłę obrzucano kamieniami, a następnie topiono.
Nadejście Wielkiego Czwartku oznacza zniknięcie z ołtarza wszelkich przedmiotów oraz zamilknięcie dzwonów do czasu zmartwychwstania. Wielki Piątek rozpoczyna Drogi Krzyżowe, w trakcie których składa się ciało Chrystusa do grobu. Wierni muszą przestrzegać ścisłego postu. W Wielką Sobotę święcone są świąteczne pokarmy oraz woda, ogień i cierń. Koszyki powinny zawierać baranka, jajka, chleb, chrzan, sól, ser i babkę. W Wielką Niedzielę wierni spożywają śniadanie na stole przykrytym białym obrusem. Przeważnie jest to żurek, biała kiełbasa, szynki i ciasta. W poniedziałek następuje Śmingus-dyngus, polegający na wzajemnym oblewaniu się wodą.