Lany poniedziałek – według Radia Maryja dziś jest święto kobiet. No i posypały się komentarze

Lany poniedziałek to zdaniem dziennikarzy Radia Maryja święto kobiet.
Lany poniedziałek to zdaniem dziennikarzy Radia Maryja święto kobiet. Michał Grocholski / Agencja Gazeta
Poniedziałek wielkanocny zwyczajowo nazywany jest lanym poniedziałkiem. Radio Maryja na swojej stronie internetowej podaje, że dziś jest także święto życia i kobiet. Internauci zauważają, że w niektórych rodzinach katolickich kobiety są "lane" przez cały rok.

Tradycja lanego poniedziałku sięga jeszcze czasów słowiańskich pogan. Uważano wówczas, że polewanie się wodą sprzyja płodności, dlatego też najczęściej polewano panny na wydaniu. Obrządki miały niekiedy charakter matrymonialny. W późniejszych czasach do lanego poniedziałku dołączono lany wtorek, kiedy to kobiety polewały mężczyzn w ramach rewanżu za lany poniedziałek.
Tyle wiedzy encyklopedycznej. Na stronach Radia Maryja można natomiast przeczytać, że dziś jest lany poniedziałek, czyli święto życia i kobiet. Internauci na Twitterze nie kryją zdziwienia, jak polanie wodą może być okazją do świętowania? Niektórzy złośliwie zauważają, że w wielu rodzinach kobiety są lane przez okrągły rok. I niekoniecznie wodą.
Przykładem może być to, co się działo w domu radnego Piaseckiego, jeszcze do niedawna reprezentującego bydgoskie Prawo i Sprawiedliwość. Jego żona opublikowała na Youtubie film, na których słychać, jak mąż znęca się nad swoją żoną z powodu kwiatka, który dostała od małżonka, a którego zapomniała zabrać do domu.

Polityk już wcześniej tłumaczył, skąd nieporozumienia między nim a małżonką. Wyjaśniał, że dla
niego "rodzina to rzecz święta", nie to co dla żony. – Pochodzę z tradycyjnej rodziny, gdzie mężczyzna zarabia, a żona sprząta, gotuje, prasuje. Moja tego nie lubiła robić. Na pierwszym miejscu stawiała pracę, na drugim fitness. Oczekiwałem, że przynajmniej raz dziennie poda mi ciepły posiłek – tłumaczył Piasecki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.