"Rondo należy traktować jak zwykłe skrzyżowanie". Ważne orzeczenie sądu ws. kierunkowskazów

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że rondo jest zwykłym skrzyżowaniem.
Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że rondo jest zwykłym skrzyżowaniem. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Rondo to zwykłe skrzyżowanie i włączyć kierunkowskaz należy w czasie zjeżdżania z niego. Taką decyzję podjął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. W Polsce to drugi taki wyrok w sprawie używania sygnalizacji przez kierowców na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym.

Sprawa, którą rozstrzygał sąd w Lublinie, dotyczyła egzaminu na prawo jazdy zakończonego w styczniu 2018 roku niepowodzeniem. Egzaminator orzekł, że zdający popełnił błąd, który polegał na braku zasygnalizowania zmiany kierunku jazdy w lewo podczas przejazdu przez skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

Decyzję unieważnił Marszałek Województwa Lubelskiego, który argumentował, że kierowca wykonując skręt w lewo na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym nie wykonał zmiany kierunku jazdy, więc nie musiał sygnalizować zmiany manewru. "Włączenie lewego kierunkowskazu przy dojeżdżaniu do ronda nie jest wymagane" – pisał Marszałek.

Z opinią zgodziło się Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które powołując się na rządowe rozporządzenia, stwierdziło, że znak C-12 "ruch okrężny" oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się okrężnie dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku. Więc kierowca zachowuje swój dotychczasowy kierunek ruchu, a jego zmiana następuje dopiero przy zjeżdżaniu ze skrzyżowania. To wtedy kierowca powinien włączyć prawy kierunkowskaz.


Egzaminator zaskarżył obie decyzje, jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny skargę oddalił i podtrzymał decyzję o unieważnieniu egzaminu praktycznego. Jak wskazał WSA, egzaminowany przed wjazdem na skrzyżowanie zajął lewy, skrajny pas ruchu i nie musiał włączać lewego kierunkowskazu.

To drugi taki wyrok. W 2016 roku "Rzeczpospolita" opisała głośne orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, z którego wynikało, że kierowca, który wjeżdża na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, nie może sygnalizować zmiany kierunku ruchu lewym kierunkowskazem.

źródło: "Rzeczpospolita"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...