Kilkadziesiąt organizacji przygotowuje akcję na Dworcu Gdańskim. To będzie stanowczy protest przeciwko antysemityzmowi

Kilkadziesiąt polskich organizacji napisało list do Żydów. Zapraszają 11 marca o 16:30 na Dworzec Gdański w imię pamięci o tych, którzy w 1968 roku wyjechali stamtąd z Polski i już nie wrócili.
Kilkadziesiąt polskich organizacji napisało list do Żydów. Zapraszają 11 marca o 16:30 na Dworzec Gdański w imię pamięci o tych, którzy w 1968 roku wyjechali stamtąd z Polski i już nie wrócili. Fot. Maciej Jaźwiecki / Agencja Gazeta
W obliczu potężnego kryzysu na linii Polska-Izrael wywołanego nową ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej kilkadziesiąt polskich organizacji pozarządowych zaprasza 11 marca o godz. 16:30 na Dworzec Gdański w Warszawie, skąd "bez biletu powrotnego opuszczali Polskę jej obywatele w marcu 1968 roku". Organizatorzy piszą też poruszający list do Żydów w 50. rocznicę antysemickiej czystki dokonanej nad Wisłą.

Spotkanie ma być wyrazem sprzeciwu wobec antysemityzmu i pokazem solidarności z ofiarami oraz ich potomkami. Organizatorzy spotkania zwracają uwagę, że antysemicka czystka z marca 1968 roku wydarzyła się niespełna 23 lata po zakończeniu wojny, w której 90 proc. polskich Żydów straciło życie. "Jest to tym smutniejsze, że rocznicę przeżywamy w atmosferze rosnącego antysemityzmu, fali nienawiści i ksenofobii rozlewającej się po Polsce" – piszą autorzy akcji, która będzie miałam miejsce na Dworcu Gdańskim w Warszawie.

Apelują oni też o pojednanie i przypominają wielowiekowe, wspólne historyczne dziedzictwo. "Piszemy do Was jak przyjaciele do przyjaciół. Żebyście wiedzieli, że jesteśmy – w Polsce i wszędzie tam, gdzie łączy nas nie tylko historia i korzenie, ale też wspólna codzienność i przyszłość" – stwierdzają sygnatariusze, wśród których jest kilkadziesiąt polskich organizacji. W tym: Warszawski Strajk Kobiet, KOD, inicjatywa Wolne Sądy, Stowarzyszenie "Obywatele Solidarnie w Akcji", Obywatele RP i Projekt: Polska.

Według autorów akcji, trzeba zjednoczyć się wokół prawdy o straszliwych czasach. Po to, by już nigdy się nie powtórzyły. Pełna wersja listu do Żydów po polsku i po angielsku oraz lista jego sygnatariuszy znajduje się na tej stronie.

źródło: SolidarityinTruth.org
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...