Znowu będą pytać, gdzie zrobiono taki sondaż. Zaskakujące badanie CBOS daje PiS niewiarygodną przewagę nad PO

Najnowsze badanie CBOS zadowoli prezesa Kaczyńskiego. Wskazuje ono, że PiS ma 30 punktów przewagi nad PO.
Najnowsze badanie CBOS zadowoli prezesa Kaczyńskiego. Wskazuje ono, że PiS ma 30 punktów przewagi nad PO. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Najnowszy sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej jest naprawdę zaskakujący. Wskazuje, że Platforma Obywatelska ma najniższy poziom poparcia od listopada 2016 roku. Partia Grzegorza Schetyny traci podobno aż 30 pp. do Prawa i Sprawiedliwości. Na PiS zagłosowałoby 44 proc. ankietowanych, a na PO tylko 14 proc. Z kolei 6 proc. oddałoby głosy na Nowoczesną i Kukiz'15, po 5 proc. na Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Jak to wszystko ma się do innych ostatnich sondaży?

CBOS, czyli sondaż inny niż wszystkie
Ostatni sondaż Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych pokazuje coś zgoła odwrotnego niż badanie CBOS. Według tego badania PiS traci poparcie, a na trzecią siłę w Sejmie wyrasta SLD. Co prawda IBRiS podaje, że 39,4 proc. popiera partię Jarosława Kaczyńskiego, ale w stosunku do poprzedniego badania jest to spadek o 3,3 pp. IBRiS informował też, że zyskuje PO. W sondażach tej pracowni ma 22,5 proc. poparcia, a więc o 2,5 pp. więcej niż przed miesiącem.

Dodajmy, że według IBRiS SLD ma poparcie na poziomie 9,7 proc., co oznacza wzrost o 2,5 pp. miesiąc do miesiąca. Instytut podaje, że gdyby teraz odbywały się wybory, w Sejmie znalazłyby się także Kukiz'15 (6,8 proc. – wzrost o 1,1 proc.), PSL (5,2 proc. – spadek o 0,8 pp.), a ponadto Nowoczesna z wynikiem 5 proc. – spadek o 0,3 pp. Wyjątkowo słabe wyniki zyskały Partia Razem (1,4 proc. – spadek o 1,5 pp.), Partia Wolność (0,5 proc. – spadek o 0,1 pp.) i Kongres Nowej Prawicy (0 proc. – spadek o 0,4 pp.).

Przypomnijmy, że także badanie Kantar Public z 16-21 lutego dawało PiS 37 proc., ale informowało o spadku o 5 pp. względem styczniowego wyniku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...