Angela Merkel po raz czwarty kanclerzem Niemiec! Już dostała entuzjastyczne gratulacje od Mateusza Morawieckiego

Angela Merkel po raz czwarty została powołana na stanowisko kanclerza Niemiec.
Angela Merkel po raz czwarty została powołana na stanowisko kanclerza Niemiec. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Angeli Merkel udało się to już po raz czwarty. W środę ponownie została wybrana na stanowisko kanclerza Niemiec. Zagłosowało na nią 364 deputowanych Bundestagu, przeciw było 315. – Panie przewodniczący, przyjmuję ten wybór – stwierdziła Merkel, zwracając się do szefa Bundestagu Wolfganga Schäublego. Szef Bundestagu życzył jej z kolei "sił, sukcesów i Bożego błogosławieństwa w wypełnianiu wielkiego zadania".

Angela Merkel piastuje stanowisko kanclerza Niemiec od 2005 roku. Stała dotychczas na czele trzech rządów koalicyjnych. W latach 2005-2009 i 2013-2017 były to Wielkie Koalicje CDU/CSU z SPD, natomiast w latach 2009-2013 Niemcami rządzili chadecy z liberałami z FDP.
Angelę Merkel czeka teraz jeszcze mianowanie na urząd przez prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera i zaprzysiężenie. Mateusz Morawiecki pogratulował już Angeli Merkel. "Gratuluję Pani Angeli Merkel wyboru przez Bundestag na urząd kanclerza Republiki Federalnej Niemiec. Mam nadzieję, że wraz z Panią Kanclerz będziemy mogli umocnić nasze partnerstwo w sprawach dwustronnych i europejskich" – poinformował na Twitterze szef polskiego rządu.

źródło: "Süddeutsche Zeitung"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...