"On nie wie, co mówi!". 93-letni bohater opuścił uroczystość na znak protestu wobec Morawieckiego

Wrocław: protest 93-letniego bohatera, prof. Ryszarda Krasnodębskiego. Naukowiec demonstracyjnie wyszedł po przemówieniu premiera Mateusza Morawieckiego.
Wrocław: protest 93-letniego bohatera, prof. Ryszarda Krasnodębskiego. Naukowiec demonstracyjnie wyszedł po przemówieniu premiera Mateusza Morawieckiego. Fot. Wojciech Nekanda Trepka / Agencja Gazeta
"Nie będzie mnie uczył historii po nowemu! To skandal" – ze wzburzeniem mówił 93-letni prof. Ryszard Krasnodębski, demonstracyjnie opuszczając salę na Politechnice Wrocławskiej po przemówieniu Mateusza Morawieckiego. Premier do rodzinnego Wrocławia przyjechał na uroczystości związane z rocznicą Marca 68', ale wykorzystał te obchody do głoszenia tez o antypolonizmie i chwalenia się wpływami z VAT-u.


Miał otrzymać medal
93-letni Ryszard Krasnodębski to matematyk i ekonomista, emerytowany profesor Politechniki Wrocławskiej. Pochodzi z kresów, w czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, po wojnie krótko służył w Ludowym Wojsku Polskim. W 1946 r. osiadł we Wrocławiu, tam ukończył studia matematyczne, zrobił doktorat, wykładał na Politechnice. Był jednym z uczestników Marca 68' jako pracownik akademicki – gdy wybuchły strajki studentów, on wraz z nimi podjął solidarnościową głodówkę, za co został zawieszony przez władze uczelni.

Teraz na rocznicowej uroczystości z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego prof. Krasnodębski miał być odznaczony za to, co zrobił 50 lat temu – miał otrzymać złoty medal "Wrocław z Wdzięcznością". Nie wytrzymał jednak po tym, co na obchodach mówił szef rządu. Jak relacjonuje wrocławska "Gazeta Wyborcza", "gdy Morawiecki skończył mówić, profesor – nie czekając na odznaczenie – o lasce opuścił uczelnię", ze wzburzeniem oceniając przemówienie premiera.
prof. Ryszard Krasnodębski

On (premier Morawiecki - przyp. red.) nie wie, co mówi! Nie będzie mnie uczył historii po nowemu! To skandal.

cytat za "Gazetą Wyborczą"
Antypolonizm i VAT
Co tak wzburzyło 93-letniego bohatera? To, że w przemówieniu o Marcu 68' niewiele było o wydarzeniach sprzed 50 lat. Znacznie więcej miejsca szef rządu poświęcił na zwyczajną propagandę.

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w spotkaniu z okazji 50. rocznicy wydarzeń Marca’68 na Politechnice Wrocławskiej. Fot. W. Kompała / KPRM

Opublikowany przez Kancelaria Premiera na 14 marca 2018
Mateusz Morawiecki m.in. mówił o swoich zasługach w zwiększeniu ściągalności podatku VAT. A jeśli chodzi o historię, to premier wspomniał i o Jagiellonach, i o polityce Izraela, i o antypolonizmie.
Mateusz Morawiecki

Przejdźmy do antypolonizmu, z którym tak bardzo musimy się dziś zmagać. Jak niby przez lata mogliby w Polsce żyć nasi żydowscy współbracia, gdyby było im tu gorzej niż gdziekolwiek na świecie? Tu im było najlepiej! Batory pozwolił im handlować w święta chrześcijańskie, czego nie pozwala nawet obecna władza.

cytat za "Gazetą Wyborczą"
Mateusz Morawiecki nie po raz pierwszy zaskakuje tym, co mówi o wydarzeniach Marca 68'. Przed miesiącem podczas wizyty w Monachium premier stwierdził, że w 1968 r. Polska nie istniała, więc za antysemicką nagonkę sprzed pół wieku odpowiadają nie Polacy, lecz komuniści.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy