Przodek Orlenu. To przedsiębiorstwo przetrwało ponad pół wieku

Przodkiem dzisiejszego Orlenu była Centrala Produktów Naftowych (CPN), która pod różnymi nazwami prowadziła działalność w branży paliw od końca II wojny światowej do niemal końca lat 90.
Przodkiem dzisiejszego Orlenu była Centrala Produktów Naftowych (CPN), która pod różnymi nazwami prowadziła działalność w branży paliw od końca II wojny światowej do niemal końca lat 90. Fot.Kamil Gozdan / Agencja Gazeta
Od schyłku II wojny światowej do końca XX wieku. Tak długim żywotem cieszyła się słynna Centrala Produktów Naftowych (CPN). Przez cały okres swojego istnienia działające w branży naftowej państwowe przedsiębiorstwo zajmowało się transportem i dystrybucją produktów ropopochodnych, ze szczególnym uwzględnieniem paliw płynnych.


Powołane do życia 14 sierpnia 1944 roku przedsiębiorstwo początkowo funkcjonowało pod szyldem ''Polski Monopol Naftowy''. Z upływem czasu na skutek różnych reorganizacji zmieniały się jego nazwy, jednak przez większość działalności na rynku znane było pod skrótem CPN. W szczytowym okresie swojego rozwoju obsługiwało blisko 1400 stacji benzynowych.

Pod koniec 1996 roku spółkę wpisano do rejestru przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Dla wielu pokoleń polskich kierowców przedsiębiorstwo stało się synonimem stacji paliw za sprawą charakterystycznego biało-pomarańczowego logo zaprojektowanego w latach 60. XX w przez Ryszarda Bojara.

W maju 1998 podjęto decyzję o utworzeniu koncernu naftowego z połączenia Centrali Produktów Naftowych CPN SA oraz Petrochemii Płock SA. Formalnie CPN przestał istnieć 7 września 1999 roku, kiedy powołało do życia Polski Koncern Naftowy SA, który 3 kwietnia 2000 został przemianowany na dobrze znany każdemu współczesnemu polskiemu kierowcy Orlen.

Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Rączka dziecka zabitego w wyniku aborcji". Ginekolog demaskuje historię zdjęcia z Twittera
MamaDu 0 0Są już arkusze próbnej matury z języka polskiego! Tematy rozprawek zaskoczą uczniów?
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Przy tych posunięciach twardy elektorat... wymięka. Tak PiS wkurzyło swoich wyborców
0 0Zapytali o koszty wizyt zagranicznych Szczerskiego. Kwota wbija w fotel
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Nauczyciel pokazuje absurd. "Podręczniki niezgodne z podstawą"