Przodek Orlenu. To przedsiębiorstwo przetrwało ponad pół wieku

Przodkiem dzisiejszego Orlenu była Centrala Produktów Naftowych (CPN), która pod różnymi nazwami prowadziła działalność w branży paliw od końca II wojny światowej do niemal końca lat 90.
Przodkiem dzisiejszego Orlenu była Centrala Produktów Naftowych (CPN), która pod różnymi nazwami prowadziła działalność w branży paliw od końca II wojny światowej do niemal końca lat 90. Fot.Kamil Gozdan / Agencja Gazeta
Od schyłku II wojny światowej do końca XX wieku. Tak długim żywotem cieszyła się słynna Centrala Produktów Naftowych (CPN). Przez cały okres swojego istnienia działające w branży naftowej państwowe przedsiębiorstwo zajmowało się transportem i dystrybucją produktów ropopochodnych, ze szczególnym uwzględnieniem paliw płynnych.

Powołane do życia 14 sierpnia 1944 roku przedsiębiorstwo początkowo funkcjonowało pod szyldem ''Polski Monopol Naftowy''. Z upływem czasu na skutek różnych reorganizacji zmieniały się jego nazwy, jednak przez większość działalności na rynku znane było pod skrótem CPN. W szczytowym okresie swojego rozwoju obsługiwało blisko 1400 stacji benzynowych.

Pod koniec 1996 roku spółkę wpisano do rejestru przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Dla wielu pokoleń polskich kierowców przedsiębiorstwo stało się synonimem stacji paliw za sprawą charakterystycznego biało-pomarańczowego logo zaprojektowanego w latach 60. XX w przez Ryszarda Bojara.

W maju 1998 podjęto decyzję o utworzeniu koncernu naftowego z połączenia Centrali Produktów Naftowych CPN SA oraz Petrochemii Płock SA. Formalnie CPN przestał istnieć 7 września 1999 roku, kiedy powołało do życia Polski Koncern Naftowy SA, który 3 kwietnia 2000 został przemianowany na dobrze znany każdemu współczesnemu polskiemu kierowcy Orlen.

Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...