Wszystko zaczęło się od handlu kasetami VHS. Z tego niepozornego biznesu wyrosło imperium medialne

W 1984 roku Mariusz Walter i Jan Wejchert założyli Grupę IT, która była jedną z pierwszych prywatnych firm w PRL-u. Ich dziełem jest też telewizja TVN czy sieć multipleksów Multikino. Obaj byli też współwłaścicielami klubu Legia Warszawa
W 1984 roku Mariusz Walter i Jan Wejchert założyli Grupę IT, która była jedną z pierwszych prywatnych firm w PRL-u. Ich dziełem jest też telewizja TVN czy sieć multipleksów Multikino. Obaj byli też współwłaścicielami klubu Legia Warszawa Fot: Kuba Atys / Agencja Gazeta
Biznes, który rozpoczął swój żywot od importu elektroniki i dystrybucji filmów na kasetach VHS w Polsce, dał początek wielkiemu holdingowi medialno-rozrywkowemu. Tak w telegraficznym skrócie można streścić historię Grupy IT. Przedsiębiorstwo, które swego czasu władało takimi markami jak Grupa TVN i Multikino, założyli w 1984 roku Mariusz Walter i Jan Wejchert.

Mariusz Walter, obecnie honorowy prezes Grupy ITI, był w latach 70. jednym z najbardziej znanych dziennikarzy i redaktorów telewizyjnych. Pracował w TVP, współtworzył takie programy jak ''Turniej Miast'' czy ''Studio 2''. Reżyserował też filmy m.in. ''Prawo Archimedesa'' (1977) i ''Gra o wszystko'' (1970). W 1997 został pierwszym prezesem założonej przez siebie komercyjnej stacji telewizyjnej TVN.

Jan Wejchert od samego początku swoją działalność zawodową związał z biznesem. Po okresie współpracy z zagranicznymi firmami wspólnie z Mariuszem Walterem powołał do życia spółkę ITI, która była jedną z pierwszych prywatnych firm w Polsce. W 2009 roku, chorując na białaczkę, zmarł z powodu infekcji i został pochowany na cmentarzu w Wilanowie.

Obecnie prezydentem Grupy ITI jest szwajcarski biznesmen Bruno Valsangiacomo, a wiceprezydentami Aldona Wejchert, wdowa po Janie Wejchercie, i Piotr Walter, syn Mariusza Waltera. W spółce Mariusz Walter wraz z rodziną ma 30 proc. udziałów.

Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...