Energetyka, infrastruktura, nieruchomości. Ta spółka od początku wolnej Polski inwestuje w szereg biznesów

Spółkę Kulczyk Holding, która wyrosła na międzynarodową grupę inwestycyjną, założył Jan Kulczyk
Spółkę Kulczyk Holding, która wyrosła na międzynarodową grupę inwestycyjną, założył Jan Kulczyk Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Gdyby przygotować listę biznesmenów, którzy wywarli znaczący wpływ na rozwój prywatnej przedsiębiorczości w wychodzącej z okresu komunizmu Polsce, nie mogłoby zabraknąć w tym gronie Jana Kulczyka. To on w 1991 roku powołał do życia spółkę Kulczyk Holding SA, która z czasem stała się częścią prężnie działającej międzynarodowej grupy inwestycyjnej.


Początkowo firma polskiego przedsiębiorcy koncentrowała się na imporcie i sprzedaży samochodów Volkswagena, Audi, Skody i Porsche. Dzięki tej działalności wyrosła na największą grupę motoryzacyjną w Polsce. W kolejnych latach założone przez Jana Kulczyka przedsiębiorstwo inwestowało w branżę telekomunikacyjną, stając się współwłaścicielem Telekomunikacji Polskiej.

Do sukcesów grupy inwestycyjnej można zaliczyć również utworzenie Kompanii Piwowarskiej, największej grupy browarniczej w Polsce i jednej z najnowocześniejszych na świecie. Marka kojarzona jest też z inwestycjami w sektor energetyczny – sprawuje kontrolę nad spółką Polenergia, pierwszą polską prywatną zdywersyfikowaną grupą energetyczną.

Od 2007 roku Kulczyk Holding wchodzi w skład grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments. Spółka prowadzi inwestycje w branży energetycznej i surowców naturalnych, a także realizuje projekty infrastrukturalne oraz zarządza portfelami nieruchomości. Obecnym prezesem zarządu Kulczyk Investments jest syn Jana Kulczyka, Sebastian Kulczyk, twórca wspierającego start-upy funduszu VC. W skład Rady Nadzorczej wchodzi córka założyciela, Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation.

Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
dadHERO 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
Volkswagen 0 0Ciężarówka jak pociąg? Dzięki tej "elektrycznej" autostradzie nie jest to już science fiction