Polski Bill Gates. W tym rankingu latami nosił tytuł najbogatszego Polaka

Jan Kulczyk (1950-2015), twórca Kulczyk Holding, był 13 razy liderem rankingu najbogatszych Polaków tygodnika ''Wprost''
Jan Kulczyk (1950-2015), twórca Kulczyk Holding, był 13 razy liderem rankingu najbogatszych Polaków tygodnika ''Wprost'' Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
W rankingach najbogatszych ludzi na świecie prym wiedzie Bill Gates, założyciel Microsoftu. Gdyby szacowanie majątków sprowadzić tylko do polskiej rzeczywistości, najlepszym odpowiednikiem amerykańskiego przedsiębiorcy byłby zmarły już Jan Kulczyk, który przez lata pozostawał niekwestionowanym liderem list najbogatszych Polaków.

Po raz pierwszy polski przedsiębiorca znalazł się w rankingu 100 najbogatszych Polaków "Wprost" w 1992 roku. Od tego czasu 13 razy zajmował pierwsze miejsce na liście przygotowanej przez polski tygodnik, najpierw w 2002 roku z wynikiem 12 mld zł, a po raz ostatni w 2015 roku z 15 mld zł, czyli najwyższym wynikiem w swojej historii.

Zwycięstwa w polskich klasyfikacjach zapewniły biznesmenowi zarazem miano najwyżej notowanego w rankingu światowych miliarderów Polaka. W 2013 roku amerykański magazyn „Forbes” umieścił go na 384. miejscu wśród najbogatszych ludzi świata, wyceniając jego majątek na 3,5 mld dolarów.

Jan Kulczyk urodził się 24 czerwca 1950 roku w Bydgoszczy. Był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (na kierunku ''prawo'') i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (na kierunku ''handel zagraniczny''. Miał też doktorat z nauk politycznych i prawa międzynarodowego.


Swoją działalność w biznesie zaczął od założonej wraz z ojcem firmy poloninej Interkulpol w 1981 roku. 10 lat później powołał do życia spółkę Kulczyk Holding, która z upływem lat wyrosła na największą międzynarodową grupę inwestycyjną w Polsce. Zmarł 29 lipca 2015 roku w Wiedniu w wyniku powikłań pooperacyjnych.

Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...