Mistrzowska akcja mieszkańców Legnicy. Zaprotestowali przeciwko rozbiórce kultowego pomnika

W miejsce "Iwanów Dwóch" stanął "Pomnik Czystości Narodu"
W miejsce "Iwanów Dwóch" stanął "Pomnik Czystości Narodu" Fot. Facebook.com / Andrzej Andrzejewski
Jak zapowiadali, tak zrobili. Jeden z symboli PRL-u i kultowych miejsc w Legnicy, pomnik "Dwóch Iwanów" został rozebrany przez władze miasata. Wznosił się na placu Słowiańskim od 1951 roku, ale Legnica nie chciała walczyć z ustawą dekomunizacyjną. Mieszkańcy miasta jednak z przekory postanowili zakpić z rozbiórki, bo ustawili swój pomnik.

Pustą przestrzeń po kamiennych radzieckich żołnierzach trzymających na rękach dziewczynkę wypełnił nowy postument. Wolontariusze akcji "Aktywna Legnica" przed świtem w miejsce "Dwóch Iwanów" ustawili "Pomnik Czystego Narodu".

Nic nowego, ale miłośnikom ujęć z drona polecam film Radka Bugajskiego....

Opublikowany przez Andrzej Andrzejewski 24 marca 2018
"Chcemy, żeby wszyscy byli czyści, żeby dbali o higienę. Wygląda to tak, że jest duży czarny postument i na samym szczycie stoi dmuchana, żółta kaczka, która symbolizuje czystość. Bo jak wiadomo małe dzieci kąpią się z takimi żółtymi kaczuszkami" – tak motywują swoją akcję na Facebooku.

Dwa tygodnie temu Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej zniknął z głównego placu przed legnickim ratuszem. Dziś rano...

Opublikowany przez Andrzej Andrzejewski 4 kwietnia 2018
Akcja zbiegła się w czasie z premierą reportażu o historycznym legnickim pomniku. Andrzej Andrzejewski przedstawia w nim historię Legnicy przez pryzmat dziewczynki, która 67 lat siedziała na ramionach żołnierzy.

Jak donosi Andrzejewski kaczkę zdążyła już "aresztować" policja, co możemy zobaczyć na udostępnionych przez niego zdjęciach.

To nie jest prima aprilis. Policjanci aresztowali kaczkę, która miała zachęcać przechodniów do dbałości o higienę. Wątpię, aby zabrali gumiaka do pokoju przesłuchań. Jak myślicie, idą do łaźni czy na basen?

Opublikowany przez Andrzej Andrzejewski 4 kwietnia 2018
Trwa ładowanie komentarzy...