Podatek, z którego głównie żyje polskie państwo. Jego autorstwo przypisują sobie Francja i Niemcy

Podatek od towarów i usług (VAT) w Polsce wprowadzano w 1993 roku. Obecnie jego podstawowa stawka wynosi 23 proc. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Wpływy z jego tytułu stanowią największe źródło dochodów budżetowych Polski. Jego wprowadzenie było posunięciem, które zafundowało kasie naszego państwa spory zastrzyk gotówki na długie lata. Podatek od towarów i usług, lepiej znany jako VAT, w polskiej gospodarce obowiązuje już od 25 lat.

Podatek wprowadzono ustawą z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zastąpił on podatek obrotowy, który w odróżnieniu od niego obejmował tylko dobra konsumpcyjne. Autorem reformy był rząd Hanny Suchockiej. Stawkę podstawową VAT ustalano wówczas na 22 proc. i w takiej wysokości obowiązywała ona do 1 stycznia 2011 roku, gdy decyzją rządu Donalda Tuska została podniesiona o 1 proc.

Obecnie podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 23 proc. Na niektóre towary i świadczenia takie jak artykuły spożywcze, książki, czasopisma czy usługi budowlane obowiązują stawki obniżone: 8 proc. oraz 5 proc. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej podstawowa stawka VAT we wszystkich krajach członkowskich musi być wyższa od 15 proc. Przychody z tytułu podatku VAT na koniec 2017 roku wyniosły 157 mld zł (blisko 45 proc. całkowitych dochodów w wysokości 351 mld zł) i z rokiem poprzednim były wyższe o 23 proc.

Za twórcę VAT uznaje się francuskiego ekonomistę Maurice Laure, który koncepcję tego pośredniego podatku zaprezentował 10 kwietnia 1954 roku, aczkolwiek wstępny zarys modelu tej daniny można znaleźć w pracach niemieckiego przedsiębiorcy Carla Friedricha von Siemensa. Pierwszymi państwami, które wprowadziły podatek od towarów i usług, były Francja i Niemcy.

Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...