Mamy do niej wielki sentyment. Czeska marka do dzisiaj wygrywa w rankingach popularności

Skoda niezmiennie od lat króluje na naszych drogach
Skoda niezmiennie od lat króluje na naszych drogach Fot. materiały prasowe
Gdyby polscy rodzice do kwestii dziecięcych imion podchodzili równie luźno, co amerykańscy, w polskich przedszkolach roiłoby się od Fabii i Octavii, bo miłość, jaką darzymy te dwa modele Skody wydaje się być podobnie bezwarunkowa. Sukces skody w Polsce datuje się niemal od początku działalności przedstawicielstwa marki w naszym kraju.

Skoda Auto Polska rozpoczęło swoją działalność w grudniu 1994. W tym samym roku zakłady w Poznaniu zaczęły produkować Skodę Favorit. Po niej na nasze drogi wyjechała Felicia. W 1997 pojawiła się kultowa już Octavia. Fabię można określić dosłownie mianem millenialsa - jej premiera odbyła się dokładnie w roku 2000. Dwa lata później pojawia się Skoda Superb, Roomster debiutuje w 2006, Citigo - w 2011, a Kodiaq w 2016. Ostatnia premiera miała miejsce w zeszłym roku, kiedy zadebiutował Karoq.

Pierwszym hitem Skody w Polsce była Felicia, ale to Octavia i Fabia okazały się nie mieć sobie równych - i to do dzisiaj. Przykładowo, w listopadzie zeszłego roku to ta ostatnia zdobyła tytuł najlepiej sprzedającego się w Polsce modelu. Liczba zarejestrowanych Fabii wyniosła 2092 sztuki. Drugie miejsce zdobyła Octavia z wynikiem 1587 sztuk. Opel Astra, który również zmieścił się na podium traci do liderki sporo: sprzedał się w ilości 1484 egzemplarzy.

Tajemnica fenomenu Skody w Polsce nie przestaje zadziwiać. Z jednej strony lwią część sprzedaży napędzają klienci korporacyjni, dla których logo z wpisanymi w okrąg strzałą i pióropuszem (tak, tak, przyjcie się dokładnie) stały się synonimem prestiżu. Z drugiej, to przecież tańsza i bardziej rodzinna Fabia bije większość rekordów. Może to po prostu kolejny dowód na to, jak dużym sentymentem darzymy naszych południowo-zachodnich sąsiadów.

Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...