Independence w stanie Missouri: w tym miejscu zagwarantowaliśmy sobie militarne bezpieczeństwo

Polska flaga wisi przed kwaterą główną NATO w Brukseli od 1999 roku
Polska flaga wisi przed kwaterą główną NATO w Brukseli od 1999 roku Fot. Wikipedia
Independence - tę mówiącą wiele nazwę nosi miejscowość w amerykańskim stanie Missouri, w której 12 marca 1999 polski minister spraw zagranicznych, Bronisław Geremek, przekazał sekretarz stanu USA, Madeleine Albright, instrumenty ratyfikacyjne Traktatu Północnoatlantyckiego. Gest ten przypieczętował wstąpienie Polski do NATO.

Starania o przyjęcie naszego kraju do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego rozpoczęły się na początku lat 90. Oficjalne stosunki dyplomatyczne z organizacją nawiązał rząd Tadeusza Mazowieckiego. Pierwsza wizyta w polskiego prezydenta w siedzibie NATO miała miejsce w marcu 1991 roku, na kilka dni przed rozwiązaniem struktur militarnych Układu Warszawskiego. Lech Wałęsa oświadczył wtedy, że gwarancją bezpieczeństwa w Europie, jest NATO i wyraził chęć przystąpienia Polski do Sojuszu.

Na jednoznaczną odpowiedź trzeba było czekać rok. Podczas swojej wizyty w Polsce w marcu 1992 Sekretarz Generalny organizacji, Manfred Wörner, oświadczył, że “drzwi do NATO są otwarte”. W ramach przygotowań do akcesji, w 1994 roku Polska wstąpiła do programu Partnerstwo dla Pokoju.

Oficjalne zaproszenie do NATO otrzymaliśmy w lipcu 1997 roku. Przed wejściem do Sojuszu Polska musiała spełnić szereg warunków, między zagwarantować wydatki na obronność na poziomie 1,95 proc. PKB czy podnieść… poziom znajomości języka angielskiego kadry oficerskiej.


Zapewnienie kompatybilności polskich systemów obronnych z NATOwskimi trwało do roku 1999. 11 lutego, decyzją Sejmu, prezydent Aleksander Kwaśniewski został upoważniony do ratyfikacji Traktatu Waszyngtońskiego. Formalności dokonano trzy dni później, kiedy podpisy pod oficjalną zgodą na przystapienie do NAO złożyli jednocześnie prezydenci Polski, Czech i Węgier.

Polska flaga zawisła przed kwaterą główną NATO w Brukseli 12 marca 1999.

Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...