W tym “boju” nikt nie zginął, ale walka była zażarta. W 1999 broniliśmy swoich małych ojczyzn

W 1999 roku walczyliśmy o niepodległość - wojewódzką
W 1999 roku walczyliśmy o niepodległość - wojewódzką Fot. 123rf.com / Naruedom Yaempongsa
“Pomnik pamięci boju o województwo” to pełna nazwa rzeźby stojącej przy jednym z opolskich deptaków. Już sam fakt jej istnienia, nie wspominając o podniosłej nazwie, świadczy o tym, jakie kontrowersje towarzyszyły zmniejszeniu liczby województw z 49 do 16.

Reforma administracyjna, bo to właśnie w jej ramach odbywał się “bój” o wojewódzką niezależność, miała dwa etapy. W ramach pierwszego, który miał miał miejsce w 1990 roku, wyznaczono granice gmin. Dziewięć lat później przyszedł czas, aby znacznie ograniczyć administracyjne rozdrobnienie. Decyzję o ostatecznym kształcie administracyjnej mapy Polski podjęto po miesiącach zażartych dyskusji, protestów i debat.

Drugi etap reformy nie polegał jedynie na ograniczeniu liczby województw. Po jej zakończeniu, samorząd miał mieć strukturę trzyszczeblową. Najmniejszą jednostką podziału miała być gmina, potem powiat i województwo.

Początkowy projekt forsowany przez rząd AWS zakładał stworzenie 12 województw. Do tej propozycji nie była jednak przekonana nawet znaczna część posłów partii rządzącej. W sejmowym głosowaniu wygrała “piętnastka”. Jej zwolennikiem nie był jednak prezydent Aleksander Kwaśniewski, który zawetowanie ustawy uzasadniał koniecznością powrotu do podziału z lat 1950-1975, czyli 17 województw.

Po nieudanej próbie odrzucenia prezydenckiego weta rozpoczęła się druga runda negocjacji. Kompromisowym rozwiązaniem okazała się liczba 16.

Ustalenie liczby nowych powiatów wzbudzało mniejsze kontrowersje. Ostatecznie, na nowej mapie znalazło się 308 powiatów ziemskich i 65 miast na prawach powiatu.

Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...