Milos Forman nie żyje. Wybitny czeski reżyser miał 86 lat

Milos Forman jest twórcą takich filmów jak "Lot nad kukułczym gniazdem" oraz "Pali się moja panno".
Milos Forman jest twórcą takich filmów jak "Lot nad kukułczym gniazdem" oraz "Pali się moja panno". Fot. Wikipedia/CC BY-SA 3.0
Czeskie media przekazały, że jeden z najwybitniejszych czeskich reżyserów zmarł nagle, po krótkiej chorobie. Milos Forman miał 86 lat. Jego filmografia wypełniona jest szeregiem klasycznych pozycji, do których zalicza się m.in. "Lot nad kukułczym gniazdem" oraz "Miłość blondynki".

Reżyser zmarł w otoczeniu swoich najbliższych przyjaciół i rodziny. – Odszedł spokojnie – powiedziała żona twórcy "Lotu nad kukułczym gniazdem", Martina. Kariera Milosa Formana była mocno związana w ostatnich dekadach z USA po tym, jak twórca wyjechał z Czechosłowacji po inwazji wojsk Układu Warszawskiego w 1968 roku. Dziewięć lat później otrzymał amerykańskie obywatelstwo.

Milos Forman dwukrotnie zdobył Oscara w kategorii "najlepszy reżyser". Pierwszego otrzymał za wspomniany "Lot nad kukułczym gniazdem" z 1975 roku, zaś drugiego za "Amadeusza" z 1984 roku. Innymi znanymi filmami z amerykańskiego okresu są "Skandalista Larry Flynt" oraz "Człowiek z księżyca". Jeszcze przed wyjazdem do USA Milos Forman nakręcił szereg klasycznych komediodramatów jak "Czarny Piotruś", "Miłość blondynki" oraz "Pali się moja panno".


źródło: "ceskenoviny.cz"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...