Stały się symbolem sukcesu polskiego biznesu. Bydgoskie zakłady to jeden z liderów naszego eksportu

Pesa to producent pociągów i tramwajów, którego siedziba mieści się w Bydgoszczy. Z pojazdów wyprodukowanych przez polską firmę korzystają pasażerowie kolei w m.in. Niemczech i Włoszech
Pesa to producent pociągów i tramwajów, którego siedziba mieści się w Bydgoszczy. Z pojazdów wyprodukowanych przez polską firmę korzystają pasażerowie kolei w m.in. Niemczech i Włoszech Fot. Łukasz Antczak / Agencja Gazeta
Obok Solarisu to jedna z najbardziej znanych polskich marek wśród producentów pojazdów. Przez długie lata była synonimem sukcesu rodzimego biznesu. Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz, w skrócie PESA, od 2001 roku zajmują się produkcją oraz konserwacją pociągów i tramwajów.

Historia przedsiębiorstwa sięga XIX wieku, kiedy w 1851 roku uruchomiono Zakłady Naprawcze Kolei Wschodniej Bydgoszcz (niem.: Ostbahn-Werkstatt-Bromberg). Decyzja o ich powołaniu miała związek z pierwszą linią kolejową, która dotarła do miasta w tym właśnie roku. Obsługujące stację warsztaty zajmowały wówczas powierzchnię 1 ha, zatrudniały mistrza i 20 robotników.

Przełom nastąpił w 2001 roku. Zajmujące się dotąd naprawą taboru kolejowego przedsiębiorstwo stało się podmiotem prywatnym i przyjmując obecną nazwę PESA Bydgoszcz SA, rozpoczęło produkcję kolejowych pojazdów szynowych. W 2005 roku do oferty bydgoskiej firmy dołączyły tramwaje. Z upływem czasu produkcja stała się filarem działalności Pesy.

2001 był też rokiem, w którym ruszyła budowa autobusu szynowego SA106 znanego pod nazwą Partner. Po raz pierwszy zaprezentowano go na międzynarodowych targach kolejowych TRAKO w Gdańsku. Prototypowy egzemplarz wagonu otrzymał najważniejszą polską nagrodę transportu kolejowego im. inż. Ernesta Malinowskiego za najlepszy pojazd regionalny. Na bazie tego pojazdu powstała cała seria późniejszych konstrukcji.


Obecnie bydgoska PESA zatrudnia ponad 3000 pracowników. Jest jednym z liderów eksportu na skalę kraju. Pociągi z Pesy obsługują m.in. linie włoskie, niemieckie, rosyjskie, czeskie i węgierskie. W sumie za granicą jeździ ponad 330 pociągów i tramwajów wyprodukowanych w Bydgoszczy.

Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...