Zielone Świątki - co to jest za święto? Jakie sklepy będą otwarte w ten dzień?

Zielone Świątki to ludowa nazwa święta kościelnego Zesłania Ducha Świętego.
Zielone Świątki to ludowa nazwa święta kościelnego Zesłania Ducha Świętego. Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta
Zielone Świątki to potoczna nazwa święta kościelnego Zesłania Ducha Świętego, które ma miejsce w maju lub czerwcu. W 2018 roku święto przypada w Polsce na niedzielę 20 maja. Jest to dzień nie tylko wolny od pracy, ale wchodzący również w skład niedziel wolnych od handlu. Wielu uważa święto Zesłania Ducha Świętego jako początek istnienia Kościoła.

Tradycja pogańska
Zielone Świątki mają swoje początki w tradycji pogańskiej, gdy święto było obchodzone, by powitać wiosnę. Praktyki miały zagwarantować obfite plony. Z tego powodu palono ognie, domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem i kwiatami. Zielone Świątki były szczególnie popularne wśród pasterzy, którzy ucztowali i tańczyli przy ogniu.

Znane pod kościelną nazwą Zesłania Ducha Świętego jest świętem religijnym, jak i państwowym. Opiera się na chrześcijańskich naukach o zstąpieniu Ducha Świętego na Apostołów i wczesnych chrześcijan w Jerozolimie. Wydarzenie to jest nawet uznawane za początek istnienia samego Kościoła, bowiem Duch Święty był niezbędny do nawrócenia świata powierzonego ludziom przez Jezusa Chrystusa przed Wniebowstąpieniem.

Jeszcze w poprzednim stuleciu obchody w Polsce trwały dwa dni, ale drugi dzień Zielonych Świątek zniesiono w 1951 roku (wyjątkiem są tutaj wyznawcy Kościoła Zielonoświątkowego). Jednak dziś ma charakter raczej symboliczny i zwyczaje dekorowania domów czy okolicznych kościołów można spotkać jeszcze na wsiach i w mniejszych miejscowościach.


Niedziela wolna od handlu
Zielone Świątki to święto ruchome i nazywane jest również "Pięćdziesiątnicą", bo tego dnia mija dokładnie 50 dni od zmartwychwstania Jezusa (49 dni od Niedzieli zmartwychwstania). W 2018 roku Zielone Świątki przypadają 20 maja. Zgodnie z przepisami, jest to dzień wolny od pracy, a także będący niedzielą wolną od handlu. Z tej okazji nie będzie można zrobić zakupów w żadnym z centrów handlowych, a także w dużych sieciach handlowych jak Lidl, Biedronka, Kaufland, Auchan, Carrefour czy Tesco. Na zakupy będzie można się udać co najwyżej do mniejszych sklepów, w których za ladą będą stać ich właściciele.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...