Sąd: "To ostatni rozdział w sprawie tego nadzwyczajnego małego chłopca". Ale rodzice Alfiego wciąż walczą

Brytyjski sąd nie godzi się na przewóz 2-letniego Alfiego Evansa do Rzymu. Włoski szpital chce leczyć chłopca, brytyjski odłącza od aparatury wbrew woli rodziców. Na zdjęciu - Alfie z mamą.
Brytyjski sąd nie godzi się na przewóz 2-letniego Alfiego Evansa do Rzymu. Włoski szpital chce leczyć chłopca, brytyjski odłącza od aparatury wbrew woli rodziców. Na zdjęciu - Alfie z mamą. Fot. Facebook.com / Alfies Army Official
O tej sprawie trudno myśleć ze spokojem. Sądowe sformułowania o tym, co jest "w najlepszym interesie dziecka" boleśnie zgrzytają w uszach. Wiele osób zwraca przy tym uwagę na kontrast – w tym samym czasie, gdy Wielka Brytania cieszy się z narodzin trzeciego royal baby, trwa rozpacz rodziców 2-letniego Alfiego Evansa.

Interes dziecka
Alfie Evans przebywa w Alder Hey Children’s Hospital w Liverpoolu od grudnia 2016 roku. Cierpi na ciężką, niezdiagnozowaną dotąd chorobę neurologiczną. O odłączenie dziecka od aparatury podtrzymującej życie wnioskowali lekarze, wbrew woli rodziców chłopczyka. W brytyjskim prawie wygląda to tak, że lekarze występują przed sądem jako reprezentanci interesu dziecka, który nie zawsze musi być zbieżne z opinią rodziców. Ci zaś wyczerpali wszelkie możliwości prawne, walcząc o swoje dziecko.

Portal MamaDu.pl już parę miesięcy temu pisał o sprawie Alfiego Evansa. Wówczas sąd wydał orzeczenie, w którym stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem będzie odłączenie niespełna 2-letniego dziecka od aparatury podtrzymującej życie. Rodzice nie poddawali się, tata Evansa był nawet u papieża.
Interwencja Franciszka sprawiła, że chłopczykowi w trybie pilnym nadano obywatelstwo włoskie i specjalną wizę dyplomatyczną. Słynny rzymski szpital Bambino Gesu zaś się zobowiązał, że podejmie walkę o życie chłopca.

Alfie walczy
W ostatnich godzinach zapadły jednak dwie decyzje zupełnie niezgodne z wolą rodziców. Mały Alfie został odłączony od aparatury medycznej podtrzymującej funkcje życiowe. I choć lekarze wcześniej twierdzili, że dziecko nie jest w stanie przeżyć bez tych urządzeń, to ojciec 2-laka informował, że po dziesięciu godzinach od wyłączenia maszyn syn nadal sam podtrzymywał oddech.

I faught hard in court for my son because I know what’s right!! And look where we are now my son is still ALIVE AFTER OVER 10 horrendous scary heartbreaking hours for him

Opublikowany przez Thomas Evans 23 kwietnia 2018
Mijają kolejne godziny, lekarze nie podają dziecku pożywienia, a chłopiec wciąż żyje. Walkę o życie Alfiego śledzi cały świat, kibicują mu i modlą się za niego miliony ludzi. Wieczorem jednak zapadła kolejna decyzja, którą sąd nazywa "kontynuacją planu paliatywnego".
Rodzice się nie poddają
Decyzja sądu rodzinnego w Manchesterze oznacza, że nie godzi się on na transport dziecka do Włoch. Sędzia przychylił się do opinii lekarzy, że przewóz chłopca tak daleko byłby zbyt niebezpieczny dla jego zdrowia. Możliwe byłoby jedynie jego przewiezienie do domu lub hospicjum. Sędzia ocenił, że takie rozwiązanie "jest w najlepszym interesie Alfiego". Eksperci zaś twierdzą, że u chłopca doszło do nieodwracalnych zmian w mózgu, które pozbawiły go zmysłów wzroku, słuchu, smaku i czucia, a dalsza terapia byłaby wręcz "nieludzka".

To ostatni rozdział w sprawie tego nadzwyczajnego małego chłopca.

sędzia sądu rodzinnego w Machesterze
Rodzice Alfiego wciąż nie składają broni. Złożyli odwołanie od decyzji sądu o odrzuceniu możliwości przewiezienia chłopca do szpitala we Włoszech. To odwołanie ma być rozpatrzone w środę popołudniu.


źródło: BBC
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...