Do 2020 nadal będziemy największym beneficjentem. Do naszej kasy ma w sumie trafić ponad 100 mld euro

W latach 2014-2020 Polska dostanie z unijnego budżetu kwotę ponad 105 mld euro
W latach 2014-2020 Polska dostanie z unijnego budżetu kwotę ponad 105 mld euro Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Trwają negocjacje nowego unijnego budżetu. Warto przypomnieć, że od 2014 roku Polska objęta jest perspektywą budżetową, z której wynika, że nadal możemy mówić o naszym kraju jako największym beneficjencie unijnych funduszy. Te środki z Unii Europejskiej mamy zagwarantowane do 2020 roku.


Dla Polski do tego czasu przewidziano z unijnej kasy ponad 105 miliardów euro, z czego prawie 73 miliardy euro na politykę spójności, wyrównującą różnice w rozwoju regionów. Nasza składka do wspólnego budżetu UE do końca perspektywy budżetowej sięgnie ok. 30 miliardów euro. Dla całej Unii łączne wydatki długoterminowe zostały uzgodnione na poziomie 960 miliardów euro.

Jak prognozują eksperci, w kolejnej perspektywie należy zakładać, że do naszego kraju popłynie już mniej pieniędzy. Takiego rozwoju wydarzeń nie można wykluczyć z uwagi na fakt bogacenia się niektórych regionów Polski, a także związaną z wyjściem Wielkiej Brytanii reorganizację unijnego budżetu.

Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...