
Holenderski psycholog wplótł do swojego poradnika zdanie - "taki punkt widzenia może krzywdzić wrażliwych, ale jest prawdziwy". Jak bardzo krzywdząca jest jednak sama książka van der Aardwega?
Fragment oświadczenia opublikowanego przez Empik
Wierzymy, że dostęp do jak najszerszego wyboru książek jest dla nas i naszych klientów istotną wartością i dlatego nie chcielibyśmy pełnić roli cenzora i selekcjonować które książki sprzedawać a które nie. Pozostaniemy nadal w pełni pluralistyczną i demokratyczną „przestrzenią”, w której obok siebie funkcjonują książki prezentujące rozmaite poglądy, postawy, opinie, światopoglądy i teorie. Naszą rolą nie jest dokonywanie selekcji tytułów i określanie, które z nich mogą znaleźć się w obiegu, a które nie. Ufamy, że każdy z autorów i wydawców – jako podmioty całkowicie odpowiedzialne za treść danej publikacji - dochowują wszelkiej staranności, rzetelności i wprowadzają do sprzedaży tytuły, które są merytorycznie dopracowane, a co ważne – zgodne w treści z literą prawa. Czytaj więcej
"Śmiej się ze swojego infantylizmu. Tym lepiej, jeśli masz okazję robić to w obecności innych – kiedy śmieją się dwie osoby, efekt jest podwójny. (...) Śmiech jest bardzo dobrym lekarstwem na neurotyczne emocje. Ale wymaga odwagi i praktyki nauczenie się mówienia absurdalnych rzeczy o sobie i do 'siebie' (czyli do swojego dziecinnego ego), przedstawiania siebie w komiczny sposób albo świadome robienie do siebie min w lustrze, prześmiewcze udawanie siebie, swojego płaczliwego głosu, wyśmiewania siebie i swoich zranionych uczuć" - głosi jedna z praktyk.
"Walka o normalność" ma prawie 200 stron, więc podobnych haseł jest w książce na pęczki. W jednym punkcie autor przyrównuje homoseksualizm do choroby alkoholowej. "(...) ciężko jest osłabić homoseksualne zainteresowania, gdyż niezależnie od chęci pozbycia się ich, będą one podtrzymywane przy życiu ilekroć w tajemnicy lub świadomie będziemy czerpać z nich przyjemność. Pasuje tutaj porównanie do alkoholizmu lub, do pewnego stopnia, palenia papierosów" – czytamy.