"Natychmiast mnie poinformował, że Daniel ma romans". Była żona Olbrychskiego ujawnia zdrady aktora

Zuzanna Łapicka w "Dodaj do znajomych" wspomina m.in. o małżeństwie z Danielem Olbrychskim.
Zuzanna Łapicka w "Dodaj do znajomych" wspomina m.in. o małżeństwie z Danielem Olbrychskim. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
W księgarniach 23 maja pojawi się książka "Dodaj do znajomych". Jej autorką jest Zuzanna Łapicka – córka polskiego aktora teatralnego i filmowego Andrzeja Łapickiego, a przy tym była żona Daniela Olbrychskiego. Dziennikarka i pisarka pisze w książce o swoim życiu. Porusza też trudny wątek licznych romansów swojego ówczesnego męża, który przed laty uchodził za bożyszcze kobiet.

Łapicka wspomina, jak Olbrychskim zafascynowała się słynna francuska aktorka. "Anouk Aimée zachwycałam się – jak wszyscy – w filmach Federica Felliniego, nie mówiąc o oscarowej 'Kobiecie i mężczyźnie' (1966) Claude’a Leloucha, ze słynnym śpiewanym 'Szabadabada'. To wszystko było dla mnie, wówczas 12-letniej, jakieś magiczne, z innego, odległego świata. I nagle po kilkunastu latach ta niezwykła kobieta z celuloidu zakochuje się w moim młodym, trzydziestoparoletnim wówczas mężu, który mimo stanu wojennego w Polsce pojawia się w Paryżu, żeby zagrać u Leloucha w 'Les uns et les autres' (1981, 'Jedni i drudzy'). Miał podpisany wcześniej kontrakt, więc go wypuścili, a ja zostałam bez paszportu w Polsce" – czytamy we fragmencie "Dodaj do znajomych" opublikowanym przez "Gazetę Wyborczą".

Dalej Łapicka relacjonuje, jak para wybrała się do Cannes w 1981 r. Oboje zostali bowiem zaproszeni przez Claude’a Leloucha na premierę "Jednych i drugich". Polski aktor zagrał w filmie dyrygenta Karajana. Spotkanie było okazją do kolacji, podczas której Anouk Aimée nieustannie wpatrywała się w Daniela Olbrychskiego. "Rok po tej kolacji Daniel znalazł się w Paryżu, adoracja Anouk Aimée sięgnęła zenitu, bo żona z dzieckiem uziemiona w Polsce, czyli sytuacja wymarzona" – zdradza Zuzanna Łapicka.
"I wtedy jakiś być może złośliwy, znający sytuację ubek wręczył mi paszport. Obawiając się rychłej zmiany tej decyzji, wsiadłam w pierwszy samolot do Paryża. Na lotnisku, na prośbę nieobecnego Daniela, czekał na mnie mieszkający od lat we Francji Andrzej Żuławski. Zainstalował mnie z Weroniką w swojej posiadłości pod Paryżem, w wiosce Fromont, w domku gościnnym, był kochany, zrobił kolację i natychmiast mnie poinformował, że Daniel ma romans z Anouk Aimée" – dodaje. Małżeństwo ostatecznie rozpadło się wiele lat później.

źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...