Muzeum II Wojny Światowej powołało się na badanie CBOS, którego... ta pracownia nigdy nie przeprowadziła

Muzeum II wojny światowej powołało się na badanie CBOS. Problem   w tym, że takiego nie ma.
Muzeum II wojny światowej powołało się na badanie CBOS. Problem w tym, że takiego nie ma. fot. Facebook/Muzeum II wojny światowej.
"Świat byłby lepszy, gdyby ludzie z innych krajów byli bardziej podobni do Polaków" - napisało na facebookowym profilu Muzeum II Wojny Światowej. Tak ma myśleć większość ankietowanych Polaków. Placówka powołała się na badanie CBOS. Rządowa sondażownia wypiera się jednak, że kiedykolwiek takie badanie przeprowadziła.


O tym, że Muzeum II Wojny Światowej stało się w istocie muzeum polskiego nacjonalizmu, informowaliśmy w weekend. W swoim facebookowym poście placówka pokazała "patriotyczną" grafikę z księdzem Maksymilianem Kolbe, Ireną Sendlerową i Witoldem Pileckim.

Widnieją na niej napisy: "Być Polakiem to brzmi dumnie" oraz "Świat byłby lepszy, gdyby ludzie z innych krajów byli bardziej podobni do Polaków". Miało tak rzekomo uważać aż 51 proc. Polaków ankietowanych przez CBOS. "Dane użyte przez Muzeum II Wojny Światowej w tej infografice nie pochodzą z badania CBOS, o czym można się przekonać, czytając raport (komunikat z badań CBOS), na który Muzeum się powołało" – napisał ośrodek w oficjalnym komunikacie. Podobny komentarz zamieścił na oficjalnym profilu muzeum, który po kilkunastu minutach – jak podaje "Newsweek" - jednak zniknął.

Muzeum edytowało swój post na Facebooku. Poinformowało, że w grafice jest błąd, a dane pochodzą z raportu niepodległa przygotowanego przez TNS Polska na zlecenie Narodowego Centrum Kultury. Takie dane rzeczywiście w raporcie figurują.

W poniższej infografice jako źródło cytowanych danych mylnie pojawiło się przywołanie badania CBOS „Między patriotyzmem...

Opublikowany przez Muzeum II Wojny Światowej 18 maja 2018
Nacjonalistyczny skręt Muzeum II wojny światowej to efekt zmiany władz placówki zbudowanej z inicjatywy Donalda Tuska. Prawo i Sprawiedliwość usunęło z gdańskiej placówki współtwórcę i pierwszego dyrektora prof. Pawła Machcewicza. Jego miejsce zajął dr Karol Nawrocki. Efektem zmiany polityki muzeum jest właśnie wspomniana grafika.


źródło: "Newsweek"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...