Zlatan Ibrahimović będzie w PSG zarabiał 14 mln euro netto, a ile będzie kosztował pracodawcę? 89 mln?

Zlatan Ibrahimović
Zlatan Ibrahimović Fot. Kuba Atys / AG
Nie tylko prasa sportowa zainteresowała się transferem gwiazdy szwedzkiej piłki we Francji – piszą o nim również gazety polityczno-społeczne i biznesowe. Powód? Kosmiczne wynagrodzenie i… kosmiczne podatki.Wszystko zaczęło się 17 lipca, kiedy to sportowy dziennik „L’Équipe” napisał o sensacyjnym transferze Ibrahimovića podając przy tym kwotę 14 milionów euro, którą miałby rocznie zarabiać. Jest to o 2 mln więcej niż jego dotychczasowe wynagrodzenie w AC Milanie. Na pozór niedużo – różnica wynosi niecałe 20% - ale paryski klub będzie musiał na niego wykładać znacznie więcej, bo we Francji obowiązują wyższe podatki.

Dziennikarz tygodnika gospodarczego „Challenges” wylicza, że, jeżeli nowy prezydent Francji François Hollande rzeczywiście wprowadzi podatek 75% dla dochodów powyżej miliona euro, to Ibrahimović będzie musiał zarabiać 65 mln brutto (ta kwota zawiera 11 mln składek społecznych). Do tego PSG będzie musiał zapłacić 24 mln składek opłacanych przez pracodawcę. 65 + 24 = 89 milionów euro rocznie.

Przeczytaj też: Zinedine Zidane, legendarny reprezentant Francji za wysokimi podatkami dla najbogatszych


Nie wiadomo jednak, czy paryski nie klub nie znajdzie jakiejś furtki, żeby ominąć tak wysokie podatki. „Le Monde” wskazuje na to, że może spróbować mu wypłacać pensję zagranicą. PSG musiałoby znaleźć jakiś sposób, żeby Ibrahimović nie był traktowany jako mieszkaniec Francji pod względem fiskalnym. Najczęściej jednak francuskiemu fiskusowi udaje się w takich przypadkach wymusić na podatniku zapłacenie należnego podatku we Francji, dzięki dwustronnym konwencjom fiskalnym. Innym rozwiązaniem jest traktowanie Ibrahimovića jako pracownika przysłanego z zagranicy, co by pozwoliło obniżyć jego podatki o 30-proc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...