Gotowi na mundial? To musisz wiedzieć, zanim wyruszysz w podróż, by kibicować biało-czerwonym

Jeśli wybieramy się do Rosji, aby dopingować polską reprezentację, musimy pamiętać o kilku niezbędnych sprawach
Jeśli wybieramy się do Rosji, aby dopingować polską reprezentację, musimy pamiętać o kilku niezbędnych sprawach 123rf.com
Już tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia kolejnych mistrzostw świata w piłce nożnej. Turnieju, w którym polska reprezentacja zagra wreszcie po 12 latach przerwy. Nic więc dziwnego, że kilkadziesiąt tysięcy polskich kibiców planuje wybrać się do Rosji, aby na miejscu zagrzewać do boju prowadzoną przez Adama Nawałkę kadrę. Jeśli jesteś akurat jednym z tych szczęśliwców, musisz pamiętać o kilku niezbędnych sprawach.

Z informacji podstawowych. Tegoroczny mundial potrwa od 14 czerwca do 15 lipca. W fazie grupowej biało-czerwonych czekają trzy starcia. Pierwszy mecz nasi rozegrają z Senegalem, 19 czerwca, w Moskwie. W drugim, zaplanowanym na 24 czerwca, w Kazaniu, Lewandowski i spółka zmierzą się z drużyną Kolumbii. Trzecim – i miejmy nadzieję, że nie ostatnim na tym turnieju spotkaniu z udziałem rodzimej jedenastki – będzie starcie z Japonią, do którego dojdzie 28 czerwca w Wołgogradzie.

Wprawdzie pewnie każdy fan polskiej reprezentacji potrafi o każdej porze dnia i nocy wyrecytować z pamięci daty tych wyczekiwanych meczów, jednak wszystkie one zostały wymienione również z innego powodu. Dla kibiców z Polski i nie tylko wyznaczają bowiem dni sezonu, jaki rosyjskie władze zaplanowały specjalnie z myślą o przyjeżdżających na mundial wielbicielach futbolu z całego świata.
Bilety na mundialowe mecze rozeszły się jak ciepłe bułeczki. W okresie od 4 czerwca do 15 lipca każdy posiadacz takiej wejściówki będzie mógł wjechać do Rosji bez wizy. Do 25 lipca będzie miał zaś czas na to, aby opuścić terytorium tego państwa. Oznacza to, że ci kibice, którzy zdołali kupić bilet na jakikolwiek mecz mistrzostw, będą mogli przebywać w Rosji od 10 dni przed rozpoczęciem imprezy do 10 dni po jej zakończeniu. Wszystko po to, aby mogli na spokojnie przygotować się do czekającego ich widowiska.

Kibiców czeka więc ponad miesiąc piłkarskiego święta, w czasie którego będą mogli na miejscu wspierać swoich piłkarzy. Znając fanów polskiej reprezentacji, biało-czerwone barwy będą obecne we wszystkich miastach, gdzie zagra drużyna Adama Nawałki. Za sprawą szalików, flag i biało-czerwonych chust, które w tym roku rozdaje fanom Warka, nasi piłkarze z pewnością będą mogli poczuć się jak u siebie.


Zanim jednak spakujemy wszystkie nasze gadżety kibica, musimy pamiętać o kilku ważnych informacjach. Wybierając się za naszą wschodnią granicę, należy mieć w kieszeni ważny dokument potwierdzający tożsamość (paszport), a także tzw. paszport kibica, czyli FAN-ID. Jest to spersonalizowana karta widza, którą mogą otrzymać jedynie posiadacze biletów na spotkania MŚ. Dokument ten ma postać podobnego do akredytacji prasowej laminowanego identyfikatora. Oprócz fotografii znajdują się na nim podstawowe informacje, a w kodzie kreskowym zakodowane są szczegółowe dane takie jak numer paszportu czy data urodzenia.

Wyrobienie specjalnego identyfikatora jest obowiązkowe – raz, że zapewnia piłkarskim kibicom bezwizowy wjazd na teren Federacji Rosyjskiej, a dwa, że bez niego i tak nie wejdziemy na żaden ze stadionów (sam bilet nie wystarczy). Zamówienie FAN-ID nic nie kosztuje – kto ma kupiony bilet, może zdobyć identyfikator, rejestrując się na tej stronie, i otrzymać go pocztą na wskazany adres lub odebrać w jednym z tzw. Centrów Wydawania.
Specjalna karta kibica daje jeszcze jej posiadaczom jeden niezwykle istotny przywilej. Mianowicie podróż za darmo komunikacją miejską i regionalną we wszystkich 11 miastach - gospodarzach mistrzostw. Mowa tu zarówno o bezpłatnym transporcie pociągami na trasach między miejscowościami ze stadionami (ale tylko na wybrane połączenia), jak i transporcie komunikacją miejską w dniu meczu. To duże udogodnienie, zwłaszcza w Moskwie, gdzie główny środek transportu – metro – liczy aż 12 linii.

Ci, którzy nie mają wykupionych biletów, lecz i tak szykują się do wyjazdu, mając w planach chociażby oglądanie rozgrywek w specjalnych strefach kibica, granicę Federacji Rosyjskiej przekroczą wyłącznie z wizą turystyczną. Takie zezwolenie kosztuje obecnie 154 zł i jest ważne 30 dni. Wizę można wyrobić w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie albo w jednym z trzech Konsulatów Generalnych: w Gdańsku, Krakowie lub Poznaniu.

W zwykłym trybie czas oczekiwania na przyznanie wizy wynosi 7 dni. Za dodatkową opłatą można jednak przyspieszyć całą procedurę. Warto pamiętać o tym, że Rosja to nie Unia Europejska – dowód osobisty nie może być więc używany jako dokument uprawniający do wjazdu na teren tego największego na świecie państwa.
A jakim środkiem transportu udać się z Polski do Rosji? Najlepiej, bo najszybciej, samolotem. Z Warszawy do Moskwy taka podróż zajmie ok. 2 godzin. Kto nie przepada za lataniem, może skorzystać z opcji, jaką jest kolej. Będzie wtedy jednak musiał uzbroić się w cierpliwość, ponieważ przejazd pociągiem z jednej stolicy do drugiej potrwa do 20 godzin.

W grę wchodzi jeszcze podróż samochodem, najbardziej czasochłonny wariant. Jeśli zamierzamy poruszać się autem po Rosji, będziemy potrzebowali międzynarodowego prawa jazdy przetłumaczonego na język rosyjski (z wnioskiem o nie występujemy do starostwa powiatowego – koszt ok. 36 zł).


W walizce oprócz paszportu, biletu, biało-czerwonego stroju, gadżetów i innych talizmanów kibica jak np. chusta kibica z podpisem Adama Nawałki powinno znaleźć się również ubezpieczenie. W odróżnieniu od Unii Europejskiej w Rosji nie obowiązuje bowiem Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Odpukując w niemalowane drewno, nie zaszkodzi więc mieć wykupiony pakiet, który pokryje ewentualne koszty leczenia i ubezpieczy od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Artykuł powstał we współpracy z Warka

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...