Mateusz Morawiecki do premiera Litwy: "uczcijmy pamięć Lecha Kaczyńskiego". Polak apeluję o tablicę

Premier Mateusz Morawiecki poprosił szefa litewskiego rządu o wybudowanie tablicy ku pamięci Lecha Kaczyńskiego.
Premier Mateusz Morawiecki poprosił szefa litewskiego rządu o wybudowanie tablicy ku pamięci Lecha Kaczyńskiego. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W niedzielę premier Mateusz Morawiecki pojawił się na Litwie, gdzie odwiedził rafinerię PKN Orlen w Możejkach oraz spotkał się z litewskim premierem Sauliusem Skvernelisem. – Chciałem tutaj prosić premiera Litwy, byśmy za 10 miesięcy, kiedy będzie 10. rocznica momentu, w którym Orlen przejął kontrolę nad Możejkami, uczcili pamięć Lecha Kaczyńskiego poprzez zbudowanie uroczystej tablicy – powiedział Morawiecki.

– Rafinerię w Możejkach, inwestycję, która dzisiaj jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa energetycznego i poprawia nasze bezpieczeństwo geopolityczne, zawdzięczamy prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu – powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. – Trzeba było odwagi, determinacji, wyobraźni i wizji strategicznej Lecha Kaczyńskiego, żeby przewidzieć, jak ważne będą te powiązania gospodarcze pomiędzy naszymi krajami dla umacniania bezpieczeństwa w wymiarze politycznym, energetycznym, finansowym i po prostu w wymiarze gospodarczym – dodał.

Morawiecki podkreślił, że prezydent Kaczyński miał rację, kiedy przestrzegał przed zakusami Rosji, gdy tworzony był Nord Stream 1. – Później nastąpiła inwazja na Gruzję, potem była Ukraina, potem Nord Stream 2 – dodał. Premier prosił też szefa litewskiego rządu, aby uczczono pamięć Kaczyńskiego poprzez uroczystą tablicę. Jego zdaniem to przede wszystkim zmarłemu prezydentowi "Polska i Litwa mają dzisiaj coraz więcej wspólnych interesów, również realizowanych tutaj z Możejkach".

Ostatnia wizyta Kaczyńskiego

Polski premier wspomniał o tym, że ostatnia wizyta zagraniczna prezydenta Lecha Kaczyńskiego miała miejsce właśnie na Litwie, czyli 8 kwietnia 2010 roku. Morawiecki powiedział, że "proponując program zmian i tworząc wizję wspólnego rozwoju - wizję pomimo pewnych sporów, bo również między przyjaciółmi zdarzają się jakieś niesnaski i nieporozumienia - (...) tworzymy przestrzeń do współpracy gospodarczej i politycznej, idąc śladami Lecha Kaczyńskiego".

Saulius Skvernelis dodał, że choć w przeszłości stosunki między Polską a Litwą były różne, to jednak za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego i Valdasa Adamkusa "między naszymi krajami powstały bardzo ciepłe stosunki". Przyznał, że jego rząd doszedł do wniosku, że Polska jest strategicznym partnerem Litwy i zamierza zrobić wszystko, aby stosunki między krajami się utrzymywały i poprawiały. Zaprosił PKN Orlen oraz inne firmy do inwestowania w jego kraju.


źródło: fakty.interia.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.