Od tej pory pojęcie małżonka odnosi się do tej samej płci. Przełomowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy wyrok ws. praw małżonków osób tej samej płci.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy wyrok ws. praw małżonków osób tej samej płci. fot. Katarzyna Bednarczyk/Agencja Gazeta
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że pojęcie małżonka odnosi się także do par osób tej samej płci. Po raz pierwszy zdefiniowano to w kontekście przemieszczania się na terenie UE. Oznacza to, że również polski rząd będzie musiał zaakceptować te regulacje.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości oznacza, że wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polska, muszą traktować małżeństwa tej samej płci na równi z małżeństwami osób różnej płci, gdy korzystają z prawa do przemieszczania się.

"Polski rząd, który od lat konsekwentnie opiera się równościowym trendom, będzie musiał ten stan rzeczy zaakceptować. Dlatego z niecierpliwością oczekujemy na reakcje władzy kraju, w którym żyją 2 miliony osób LGBT – tej liczby obywateli i obywatelek nie sposób ignorować!" – czytamy na profilu Kampanii Przeciw Homofobii na Facebooku.

[slava] Na naszych oczach dzieje się historia! Dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości UE wydał przełomowy wyrok stwierdzając,...

Opublikowany przez Kampania Przeciw Homofobii 5 czerwca 2018
Co konkretnie zmienia wyrok? Posłużmy się przykładem Adriana Comana – obywatela Rumunii i Roberta Clabourna Hamiltona – obywatela USA. Razem zamieszkiwali cztery lata w USA, po czym zawarli związek małżeński w Brukseli. Następnie zwrócili się do rumuńskich organów o informacje dotyczące procedury i warunków uzyskania przez R.C. Hamiltona, jako członka rodziny R.A. Comana, prawa legalnego pobytu w Rumunii przez okres powyżej trzech miesięcy.

Rumuńskie władze odpowiedziały, że Hamiltonowi przysługuje prawo pobytu jedynie na trzy miesiące. Dlatego, że nie mógł on zostać uznany w Rumunii za "współmałżonka" obywatela UE, gdyż to państwo nie uznaje małżeństw osób tej samej płci. Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE takich sytuacji więcej nie będzie.

AKTUALIZACJA:

Jest pierwsza reakcja przedstawicieli obozu rządzącego w Polsce na wyrok TSUE. Własną interpretację tego orzeczenia przedstawiła Krystyna Pawłowicz.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...