Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź reaguje na doniesienia o współpracy z wywiadem PRL. "Byłem ofiarą systemu totalitarnego"

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź odniósł się do doniesień na temat swojej rzekomej współpracy z wywiadem PRL.
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź odniósł się do doniesień na temat swojej rzekomej współpracy z wywiadem PRL. fot. Renata Dąbrowska/Agencja Gazeta
"Po raz kolejny padam ofiarą systemu totalitarnego" – skomentował arcybiskup Sławoj Leszek Głódź doniesienia o swojej rzekomej współpracy ze służbami specjalnymi PRL. Miało się to dziać w Watykanie po stanie wojennym. Jak zapewnia duchowny, nigdy nie współpracował ze służbami specjalnymi PRL.

"Byłem ofiarą inwigilacji, ale nigdy nie podjąłem żadnej współpracy ze służbami komunistycznymi, co zresztą wynika z przedstawionych dokumentów" – napisał arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w oświadczeniu. Jak podkreśla, po raz pierwszy padł ofiar systemu komunistycznego, gdy miał 17 lat. Został wtedy osadzony w więzieniu. W 1963 roku został wyrzucony wraz z czterema kolegami z liceum w Sokółce. Musiał zdawać maturę korespondencyjnie.

Gdy ksiądz Sławoj Leszek Głódź pracował w Watykanie, wywiad wojskowy traktował go jako swojego informatora. Tak wynika z dokumentów, które jeszcze niedawno były w zbiorze zastrzeżonym IPN – podają piątkowa "Rzeczpospolita" i portal Onet we wspólnej publikacji.

Przypomnijmy: duchowny miał przekazywać między innymi charakterystyki "pracowników poszczególnych sekcji watykańskich", członków polskiego episkopatu, "grup nacisku działających w Watykanie" i ich międzynarodowych powiązań, a także "zbadać, czy będzie możliwe uzyskiwanie informacji o rozmowach głowy naszego episkopatu z papieżem i o treści tych rozmów".


źródło: Onet
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Nadmierna podwyżka cen prądu "społecznie niedopuszczalna".[/b] Rząd obiecuje zwracać "nadpłaty"

Nadmierna podwyżka cen prądu "społecznie niedopuszczalna". Rząd obiecuje zwracać "nadpłaty"

Zachód rezygnuje z diesli. [b]Najbardziej kopcące pojazdy masowo trafiają do Polski

Zachód rezygnuje z diesli. Najbardziej kopcące pojazdy masowo trafiają do Polski

Redakcja naTematRedakcja naTemat

Już w niedzielę wybory - najważniejsze wydarzenie polityczne od trzech lat i najważniejsze wybory samorządowe w naszym życiu. Ich wynik będzie miał wielki wpływ na to, co stanie się za rok, gdy stawką będą demokracja, państwo prawa i członkostwo Polski w UE.