Za "Big Maca" 3 złote więcej, a cheeseburger o 1,5 zł droższy. Tak zarabia się w lotniskowych McDonald'sach

Restauracja McDonald's na lotnisku Chopina w Warszawie przeżywa przez cały czas oblężenie. Klientom nie przeszkadza tam nawet fakt, że jest drożej niż w innych lokalach tego typu w mieście.
Restauracja McDonald's na lotnisku Chopina w Warszawie przeżywa przez cały czas oblężenie. Klientom nie przeszkadza tam nawet fakt, że jest drożej niż w innych lokalach tego typu w mieście. Fot. Adam Nowiński naTemat.pl
Wiecie, dlaczego fast foody są tak popularne? Bo niezależnie do jakiego w Polsce wejdziecie, zawsze jedzenie będzie tak samo smakować i tyle samo kosztować. Ale czy na pewno? Jest pewien wyjątek. Chodzi o restauracje McDonald's na lotniskach. Ceny za te same produkty są tam zdecydowanie wyższe niż w "normalnych" lokalach. Płać i płacz, podróżniku.


Jesteście na lotnisku i chcecie zamówić kultowego cheeseburgera w McDonald's. Dlaczego by nie, macie jeszcze 2 godziny do odprawy. Podchodzicie do kasy, zamawiacie i już szykujecie te 4 złote (pamiętacie jak kiedyś był po 2,5 zł?), a tu zonk: 5,50... Dlaczego? Przecież wszędzie kosztuje tyle samo. Otóż nie! Na lotniskach jest trochę inaczej.


– Kiedyś już naciąłem się na to, że jest tam drożej. Tłumaczyłem to sobie tym, że już po prostu przeszedłem kontrolę i odprawę i za barierkami wszystko jest droższe. Dlatego ostatnio wpadłem przed odlotem do lotniskowego McDonald'sa, ale nawet przed kontrolą bezpieczeństwa. Jakież było moje zaskoczenie, gdy i tam wszystko okazało się droższe. Nie mieli nawet popularnych promocji "2 for u". Sam pracownik przyznał mimochodem, że to przegięcie, ale tak już jest – mówi Bartek, który często wylatuje z kraju.


To nie jednostkowy przypadek. Przegrzebałem internetowe fora i oto, co znalazłem.

"Dlaczego ceny w McDonald's na lotniskach są takie wysokie? Przecież oni wszystko mają takie same w tych knajpach, więc dlaczego ceny są inne?", "McDonald's na lotnisku w Monachium – nie polecam, drogo", "McDonald's na lotnisku ma wyższe ceny" – to tylko niektóre z opinii.
Wszędzie jest drogo
Jednym z wymienianych w komentarzach lokali McDonald's jest restauracja na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Postanowiliśmy sprawdzić jakie są tam ceny. 20 minut jazdy i byliśmy na lotnisku. Pierwsze, co rzuciło się w oczy, to ogromne tłumy w lokalu, które od samych "drzwi" nie pozwalały wejść do środka. Szybka kontrola menu i już znaliśmy ceny. Za klasycznego "Big Maca" w zestawie zapłacimy tutaj 20,3 zł, za cheeseburgera – 5,5 zł, za małe frytki 7,7 zł, a za zestaw na śniadanie Kajzerka Jajko i Pieczarki zapłacimy 17,5 zł.
Ale ceny zdawały się nie odstraszać klientów. Olgę i Piotra spotykamy wewnątrz restauracji. Przylecieli przed godziną z Belgii. Jak przyznali, jedzenie w tym miejscu nie jest tak drogie, jak w innych krajach.


– Nie pamiętam dokładnie cen, ale jestem pewny, że tu jest taniej, niż na przykład w Niemczech, czy w Holandii. Tam takie jedzenie w fast foodach jest właśnie zdecydowanie droższe – mówi Piotr. – I w Belgii jest też tak samo – dodaje Olga.

Oboje po przylocie poszli coś zjeść, bo nie jedli nic na lotnisku zagranicą ani w samolocie. "Za drogo" – przyznają. Wybór padł na znanego im McDonalda.

– Może nie jest najzdrowiej, ale jest pewnie, bo ich jedzenie jest takie samo wszędzie, no i jest szybko. Zaraz po posiłku idziemy na pociąg i do domu – do Radomia – mówi Olga.

Pary nie zniechęciły ceny lotniskowe. Ale żeby mieć porównanie, czy jest tam drogo, trzeba było pojechać do innej restauracji tej sieci. Sprawdziliśmy ceny w McDonaldzie w podziemiach dworca centralnego w Warszawie. Tam rzeczywiście było taniej i to całkiem sporo. Za "Big Maca" w zestawie zapłacimy tutaj 16,9 zł (3,4 zł mniej), za cheeseburgera – 4 zł (1,5 zł mniej), za małe frytki 5,7 zł (2 zł mniej), a za zestaw na śniadanie Kajzerka Jajko i Pieczarki zapłacimy 14,4 zł (3,1 zł mniej). To tak mniej więcej od 20 do 25 proc. różnicy w cenie.
Dlaczego taka różnica cen?
Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, bo McDonald's to tak naprawdę sieć firm – franczyzobiorców, które odprowadzają amerykańskiemu gigantowi procent od zysków.

– Nasza sieć to w 80 proc. lokale franczyzowe (wśród nich są lokale McDonald’s na lotnisku im. Chopina). Mają więc prywatnych właścicieli, którzy określają ceny a także decydują o udziale w konkretnych działaniach promocyjnych – odpowiedział naTemat Dominik Szulowski z McDonald's Polska.

W przypadku McDonalda na terenie lotniska Chopina jest to spółka HDS Polska, która również wypowiedziała się na ten temat dla "Onetu". Firma tłumaczyła się, że za wysokie ceny odpowiadają wysokie "koszty operacyjne na lotnisku, zarówno ze względów jakościowych jak i bezpieczeństwa".

Ale co to tak naprawdę znaczy i o jakie koszty chodzi? Zapytaliśmy o to Marcina Walków z "Business Insider Polska". Okazuje się, że takie różnice w cenach dotyczą wszystkich lokali, na wszystkich lotniskach.

– Lotniska nawet 40-60 proc. swoich przychodów czerpią z usług pozalotniczych, czyli m.in. wynajmowania powierzchni w terminalu restauracjom i sklepom – tłumaczy Walków. – Zakupy w nich są w większości przypadków droższe niż w centrum miasta. Decyduje o tym przede wszystkim lokalizacja, wysokie opłaty za wynajem powierzchni handlowej, konieczność spełnienia rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa, ograniczone możliwości magazynowania i mniejsza konkurencja na specyficznym rynku, jakim jest lotnisko – mówi nasz rozmówca.

Walków zwraca uwagę na to, że pasażerowie też mają ograniczone możliwości, żeby za bramki bezpieczeństwa zabrać ze sobą jedzenie i napoje, a spędzają w terminalu często kilka godzin. Sprzedawcy mogą podnieść ceny, ponieważ wiedzą, że klienci nie pójdą do konkurencji, bo tej często po prostu tu nie ma.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
ELIZA MICHALIK 0 0Czas rozpocząć debatę o wielkich winach Kościoła. Zanim fanatycy umeblują nam świat
DZIEJE SIĘ 0 0Potwierdzają się spekulacje. Tusk kandydatem na nowe prestiżowe stanowisko europejskie
0 0Nie tylko Taco i Dawid. Ci polscy artyści też mogą zapełnić Stadion Narodowy-wspomnicie nasze słowa
POLECAMY 0 0Tutaj nic nie jest takie, jak by się mogło wydawać. Odwiedziłam wyjątkowe Muzeum Iluzji w Warszawie

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką