"Afera makijażowa". Ile naprawdę jest warta uroda Beaty Szydło?

Sprawa wizażu byłej premier Beaty Szydło zaczęła wzbudzać kontrowersje. A raczej jego koszty.
Sprawa wizażu byłej premier Beaty Szydło zaczęła wzbudzać kontrowersje. A raczej jego koszty. Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Powoli zaczynamy przyzwyczajać się do wielkich sum pieniędzy, które obecna władza przeznacza na samą siebie. Najgłośniejszą aferą były oczywiście nagrody przyznane ministrom i premier Beacie Szydło. Jednak po kontroli NIK-u w Kancelarii Premiera dowiedzieliśmy się jeszcze więcej. Tym razem chodzi o wizaż byłej premier. Zapytaliśmy profesjonalistki o rynkową wycenę takich efektów.


Afera z nagrodami przyznawanymi przez Beatę Szydło ministrom swojego rządu i samej sobie, odbiła się szerokim echem i wywołała działania obronne, które rząd musiał podjąć w obronie swoich notowań. Jednak teraz, do Kancelarii Premiera Rady Ministrów wkroczyła Najwyższa Izba Kontroli, której to urzędnicy odkryli podejrzanie duże kwoty płacone za usługi wizażu.
Według dokumentacji KPRM-u, świadczeniem usług makijażowych miało się zajmować trzech wykonawców, a łączne wydatki na ich usługi w ciągu dziewięciu miesięcy wyniosły niespełna sto sześćdziesiąt osiem tysięcy złotych. Jedna z firm wystawiła osiem faktur, na których wykonane usługi opiewały na kwoty od 11 do 49 tysięcy złotych. Kolejne dwie firmy wystawiły trzy faktury na sumy od 1800 do 3100 złotych.


Wątpliwości
Pierwsza wątpliwość dotyczy oczywiście kwoty niespełna 170 tysięcy złotych, które Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (czyli wszyscy podatnicy) wydała na wizaż pani premier. Jest to kwota, która obejmuje okres od marca do grudnia 2017 roku. Dzieląc całkowitą kwotę przez liczbę dni (306 wraz z dniami wolnymi od pracy), daje to prawie 550 złotych dziennie, które były przeznaczone wyłącznie na usługi wizażowe. To dużo czy mało? Zapytaliśmy o to uznaną wizażystkę Barbarę Robak.


– Taka kwota jest potencjalnie możliwa, ale tylko w sytuacji, jeśli są to usługi indywidualnej stylistki, która jest w pełni dyspozycyjna i pracuje na telefon. Jeżeli wizażystka jeździłaby wraz z panią premier w delegacje i wyjazdy służbowe, to w grę wchodzi wtedy makijaż i stylizacja włosów. W takim przypadku do kosztów trzeba doliczyć transport, wyżywienie czy pobyt w hotelu. Z mojego doświadczenia wynika, że to około dwóch tysięcy złotych za 2-3 dniowy wyjazd – mówi w rozmowie z naTemat wizażystka. Niestety, informacje przekazane przez KPRM nie pokazują sposoby, w jaki pracowali specjaliści. Nie wiadomo więc, czy i jak często premier Beata Szydło wyjeżdżała razem z make-upowym zapleczem.


Prawie 50 tysięcy za jeden make-up?
Jeszcze większą ciekawość wzbudza faktura na 49 tysięcy złotych, która została wystawiona już za czasów Mateusza Morawieckiego. Według NIK, to 48 razy więcej niż szacunkowa wartość jednej usługi. Jednak urzędnicy premiera nie potrafią uzasadnić tak gigantycznego wydatku. O to także zapytaliśmy Barbarę Robak.

Nie ma takiej możliwości. Nie wyobrażam sobie jednorazowej usługi za takie pieniądze. Nie wyobrażam sobie tego nawet w przypadku, gdyby był to renomowany stylista zza granicy używający najdroższych kosmetyków. To są absurdalne pieniądze. Nawet w najdroższych cennikach, stawki wynoszą około 300 złotych. Oczywiście, może być drożej w przypadku topowych imprez i stylizacji, ale nie za makijaż biznesowy.

Ile wart jest makijaż byłej premier?
W tym przypadku, nie mogło zabraknąć porównania i wyceny makijażu, jaki premier Szydło nosiła w opisywanym czasie.
– Makijaż na zdjęciach to jedynie makijaż biznesowy dostosowany do warunków telewizyjnych czy sesji zdjęciowych. Patrząc na ceny rynkowe, taki makijaż to koszt jednorazowy między 100 a 300 złotych z reguły. Trzeba jednak brać pod uwagę, że wizażystka czy stylistka, to zawód wolny artystyczny i nie jest w żaden sposób ograniczony sztywnym cennikiem. Jeśli osoba, która wykonywała makijaż podyktowała cenę wyższą, a klientka, w tym przypadku pani premier, zgodziła się na taką stawkę, to zgodnie z zasadami rynku jest to prawidłowe – tak makijaż widoczny na zdjęciach ocenia wizażystka Barbara Robak.

Jak widać, gdyby przyjąć górną granicę z cennika za makijaż biznesowy i zestawić z obliczeniami wynikającymi z rzeczywistych kosztów, jakie ponieśliśmy wszyscy, te ostatnie są o wiele wyższe (około 250 złotych "na górkę"). Na jakich zasadach makijaż pani premier był wyceniany (i kto go wykonywał), nie wiadomo. A do wizażu doliczyć trzeba kwoty zapłacone za garsonki, kostiumy, słynne broszki czy transport.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Unia Europejska ma obciąć Polsce 13 miliardów euro. Chce przeznaczyć te pieniądze na ekologię
0 0Cios w kandydata PiS na komisarza. Zabrano mu część zadań
0 0Poważne oskarżenia Edyty Górniak. Wyjaśniła, czym były "podziękowania" Cleo
0 0Youtuber z kolegą nagrał jak jedzie 300 km/h i udawał, że to nie w Polsce. Szybko go namierzono
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy