Gwałtowna zmiana pogody. Wydano ostrzeżenia przed trąbami powietrznymi i burzami z gradem

Spodziewane są trąby powietrzne i burze z gradem.
Spodziewane są trąby powietrzne i burze z gradem. fot. Maciej Świerczyński/Agencja Gazeta
Czarne chmury nadciągają nad Polskę. Czwartkowe upały będą skutkować burzami o zróżnicowanym natężeniu. Pojawią się deszcze, będzie wiać porywisty wiatr. W niektórych regionach spodziewane są nawet trąby powietrzne, a lokalnie może padać grad.

W czwartek słońce będzie świecić tylko do południa, potem pojawią się czarne chmury, w niektórych regionach Polski zagrzmi. Burze mogą przekształcić się w nawałnice. IMGW wydał ostrzeżenia przed gwałtowną zmianą pogody. Alerty 2 stopnia przed burzami obowiązują dla województw: podkarpackiego, małopolskiego, opolskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego. Ostrzeżenia 1 stopnia wydane zostały dla pozostałego obszaru Polski. Trąby powietrzne mogą pojawić się na Kujawach, w Łódzkiem i na Śląsku.

Temperatura będzie dochodzić do 30 stopni Celsjusza. Pojawią się deszcze, miejscami z opadami do 40 milimetrów na metr kwadratowy. Wiatr w porywach będzie dochodził nawet do 100 km na godzinę. Upały dadzą się we znaki Polakom w prawie całym kraju. Najmniej na termometrach będzie w Suwałkach – 26 stopni Celsjusza, najgoręcej ma być na Podkarpaciu – 32 kreski powyżej zera.

Burze i trąby to efekt tego, o czym informowaliśmy już w naTemat. Nad Polską znajduje się rozgrzane powietrze, ale znad Atlantyku nadciągają chłodne masy. Takie zderzenie musi powodować burze.

W piątek nastąpi zdecydowane ochłodzenie. Od 17 stopni w Szczecinie do 21 kresek na Podkarpaciu. Będzie też pogodniej.

źródło: IMGW
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...