
Rafał Wójcik jest motorniczym od 10 lat. – Tego typu sytuacji doświadczam teraz kilka razy dziennie. Sprawia to wiele problemów i jest bardzo męczące. Wymaga ogromnego skupienia ze strony prowadzących i przewidywania, czy pieszy ma smartfona w ręce, czy sięga po niego, czy ma zamiar zrobić krok lub czy się zachowuje tak, że zaraz go potrącę – przyznaje. Prowadzący pojazdy miejskiej komunikacji mają więc od dłuższego czasu dodatkowy element, na który muszą zwracać szczególną uwagę. Jednak nie tylko piesi na peronach czy przejściach nie odrywają wzroku od ekranów.
"Kilka razy w tygodniu zdarza mi się sytuacja, kiedy kierowca chce mnie wyminąć z prawej strony, ale rozmawia przez smartfona trzymając go w ręce lub coś na nim pisząc. Od razu włącza mi się "tryb przezorności", bo jestem niemal pewien, że skręci nie patrząc. Zaczynam więc łagodnie hamować, by w razie czego pasażerowie się nie poprzewracali - oni też mogą doznać obrażeń w czasie awaryjnego hamowania".
Kilkaset niebezpiecznych sytuacji dziennie
Prowadzący pojazdy miejskiej komunikacji obawiają się, że i na nich w końcu trafi zombie. – Jeszcze nie miałem tego typu zdarzenia, ale inni motorniczowie nie mieli tyle szczęścia. Opowiadali mi jak piesi nie reagują na dzwonek, nie reagują na krzyk pieszych idących obok, idą jak zaczarowani, właśnie jak zombie. Jest coraz więcej potrąceń i tak zwanych "incydentów bez następstw", czyli takich, gdzie o włos uniknęliśmy tragedii – tłumaczy.
Policyjne statystyki:
- W 2017 roku funkcjonariusze policji w Polsce ujawnili 3725 wykroczeń związanych z niewłaściwym korzystaniem z telefonów komórkowych przez kierujących pojazdami
- W 2017 odnotowano 7911 wypadków z udziałem pieszych, co stanowi ponad 24% wszystkich wypadków odnotowanych w 2017 r.
- W 2017 roku piesi spowodowali 2 378 wypadków (7,3% ogółu wypadków), w wyniku których śmierć poniosło 425 osób (15% ogółu zabitych), a obrażenia ciała odniosło
2 012 osób (5,1% ogółu rannych)
- W 2017 r. odnotowano w Polsce 436 469 kolizji drogowych. W porównaniu do
2016 roku, w którym zgłoszono 406 622 kolizje liczba ta zwiększyła się o 29 847 (+7,3%)
- W 2015 r. co drugi polski kierowca przyznał się do sporadycznego rozmawiania przez telefon w trakcie jazdy