Od Lublina do Szczecina. Najlepszy pomysł na wakacje dla mola książkowego

Gdzie spędzić wakacje z książką? Wskazujemy miejsca na mapie Polski. Na zdjęciu księgarnia Tajne Komplety we Wrocławiu
Gdzie spędzić wakacje z książką? Wskazujemy miejsca na mapie Polski. Na zdjęciu księgarnia Tajne Komplety we Wrocławiu Materiały prasowe
Mają od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów. Każda z nich została urządzona z myślą o czytelniku. Półki uginające się od książek, wygodne fotele i kanapy, specjalny kącik dla dzieci, a niekiedy także przepyszna kawa z lokalnej palarni. W ciągu roku organizują kilkaset wydarzeń kulturalnych: spotkania z autorami, warsztaty i lokalne festiwale literackie. Niesieciowe księgarnie to dobry kierunek na wakacje dla czytelników, którzy szukają książki innej niż wszystkie. Podpowiadamy, jak znaleźć je na mapie Polski.

Mimo że od kilkunastu lat zmagają się z coraz trudniejszą sytuacją na rynku książki, to cały czas działają prężnie. Według różnych badań w Polsce istnieje od stu pięćdziesięciu do około trzystu niesieciowych księgarni. Nierówna konkurencja na polskim rynku oraz dominacja wielkich sieci i dyskontów sprawiają, że sklepy z dobrą książką znikają z mapy Polski. Od ubiegłego roku wspiera je Legalna Kultura, organizator projektu E-Wiedza Księgarza. W Bazie Księgarń na stronie www.wiedzaksiegarza.pl. Fundacja prezentuje najlepiej prowadzone księgarnie z całego kraju. Warto zajrzeć do nich w trakcie wakacji. To prawdziwy raj dla czytelnika, jedyna w swoim rodzaju atrakcja turystyczna dla każdego mola książkowego.

Skład Główny w Koluszkach
Kilkaset metrów od dworca w Koluszkach działa Skład Główny. Księgarnia istnieje w tym samym miejscu nieprzerwanie od prawie 60 lat. Autorski wybór tytułów, mocno rozbudowany dział książek dziecięcych, a przede wszystkim komiksy. To pozycje, z którymi najczęściej wychodzą z księgarni czytelnicy. Skład Główny promuje lokalnych artystów i poetów, organizując dla nich spotkania autorskie i wystawy.

Księgarnia Wydawnictw Importowanych Co-Liber w Warszawie
Wizyta w warszawskiej Księgarni Wydawnictw Importowanych Co-Liber pozwala na bardzo dalekie podróże. W jej ofercie czytelnicy znajdą książki wydawane w odległych regionach świata: od Chin, przez Wielką Brytanię, po Stany Zjednoczone. Księgarnia posiada najprawdopodobniej największy w Polsce wybór podręczników do nauki języka chińskiego. W lokalu księgarni przy pl. Bankowym w Warszawie klienci znajdą kilka tysięcy książek w językach obcych.


Kluboksięgarnia Baja Book w Otwocku
„Najwspanialsze miejsce w Otwocku” - tak o Baja Book mówi dziewięcioletnia Hania, stała bywalczyni kluboksięgarni. Spotkania z ulubionymi autorami literatury dziecięcej, warsztaty kaligrafii, gry miejskie - to wyjątkowa oferta kulturalna otwockiej księgarni. W trakcie wakacji powinni do niej zajrzeć rodzice i dziadkowie dbający o wszechstronny rozwój swoich dzieci i wnuków. Baja Book to także pierwsza księgarnia w Polsce, która organizuje zagadkowe urodziny w formie escape roomu.
Księgarnia Między Słowami w Lublinie
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej - nawet w trakcie podróży można poczuć się tak w lubelskiej księgarni Między Słowami. Czytelnicy rozsiądą się tutaj w wygodnych fotelach, wypiją aromatyczną kawę i herbatę. To kameralne miejsce, w którym odpocznie każdy turysta. W trakcie wizyty czytelnicy mogą sięgnąć tu po książki non fiction oraz literaturę podróżniczą. Miłośnicy poezji i filozofii też znajdą coś dla siebie. Dla najmłodszych czytelników księgarze przygotowali autorską ofertę książek pobudzających wyobraźnię.
Locum w Wągrowcu
W trakcie podróży po Wielkopolsce warto odwiedzić Wągrowiec. Tamtejsi księgarze są jak sprzedawcy marzeń, którzy już po krótkiej rozmowie wiedzą, na co mają ochotę ich klienci. „W naszej ofercie czytelnicy znajdą romantyczną przygodę, krwawą zbrodnię albo dyskusję przy winie. W tym jesteśmy dobre! Oraz w rozszyfrowywaniu zagadek. Czy macie w swojej ofercie «Brudne nogi»? Albo «Chłopców z Radia Woli»? Nie wiecie, co to takiego? My wiemy!” - tak do Locum zapraszają pełne pasji księgarki z Wągrowca.

Kluboksięgarnia FiKa w Szczecinie
W trakcie długiej podróży na zachodnie wybrzeże warto zrobić przerwę w szczecińskiej księgarni FiKa. Tu nie utoniecie w bibelotach. Tu zatopicie się w świecie literatury, jaką pamiętacie z dzieciństwa. Szczecińska FiKa to prawdziwa hybryda, połączenie kawy i książki; lokalna i autorska księgarnia, która oferuje wyselekcjonowaną literaturę dla młodych czytelników. W ciągu czterech lat Małgorzata Narożna, właścicielka księgarni, zorganizowała ponad 150 spotkań dla dzieci, za co została nominowana w konkursie Polskiej Sekcji IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.
Księgarnia Badet w Warszawie
Wakacje z dziećmi w mieście można spędzać na wiele sposobów. Warszawska Kluboksięgarnia Badet prowadzi feministyczny klub dyskusyjny Bunt Dziewuszek. W trakcie jednego ze spotkań pisarz Marcin Wicha zwalczał stereotypy o młodych kobietach, takie jak „dziewczyny się nie złoszczą” i „chłopaki nie płaczą”. Razem z fundacją Kosmos dla Dziewczynek młode czytelniczki sprawdzały, gdzie mieści się siła każdej z nich. Badet to jedna z niewielu warszawskich księgarń, w której każdy rodzic znajdzie książkę starannie dobraną do potrzeb swojego dziecka.

Tajne Komplety we Wrocławiu
Podróż po przepięknej stolicy Dolnego Śląska nie musi kończyć się na zabytkach. W trakcie wizyty we Wrocławiu odsyłamy do Tajnych Kompletów, księgarni prowadzonej przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza. „Nigdy mnie tam nie było” – tak, zdaniem księgarzy, pisał o Tajnych Paolo Coelho. Być może dlatego, że czytelnicy znajdą tu literaturę piękną, o której najprawdopodobniej nie miał pojęcia nawet tak wzięty brazylijski pisarz.

Księgarnia Bagatela w Warszawie
Lato w mieście? Dobrą ucieczką od spalin będzie wizyta w warszawskiej Bagateli Na Pięterku. Księgarnia przyciąga czytelników zapachem książek i kwiatów, ponieważ mieści się nad jedną z kwiaciarni przy pl. Unii Lubelskiej. Księgarką została tam adoptowana kilka lat temu kotka Rysia. Ryszarda poleca klientom przede wszystkim literaturę piękną (w tym tytuły niszowych wydawnictw), książki dla dzieci, literaturę faktu, poezję, varsawiana oraz ofertę ze specjalnej półeczki z autografami pisarzy i pisarek.

Materiał poradnikowy Fundacji Legalna Kultura

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...