Prezydent nie odpuści. Wyda istotne postanowienie ws. prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf

Prezydent nie zamierza odpuścić prezes Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf zostanie odwołana we wtorek.
Prezydent nie zamierza odpuścić prezes Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf zostanie odwołana we wtorek. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Spór o Sąd Najwyższy zbliża się do decydującej fazy. Już we wtorek w życie wchodzą nowe przepisy przegłosowane przez Prawo i Sprawiedliwość. Mimo uchwały sędziów Sądu Najwyżśzego o nowej kadencji Małgorzaty Gersdorf, jak ujawniła prezydencka prawnik Anna Surówka-Pasek, we wtorek prezydent wyda postanowienie o przejściu I prezes SN w stan spoczynku – podaje "Dziennik Gazeta Prawna".


Przypomnijmy, we wtorek mijają trzy miesiące od wejścia w życie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Zgodnie z jej zapisami sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, a nie wystąpili do prezydenta z wnioskiem o przedłużenie okresu pracy, przechodzą w stan spoczynku. Takie wnioski złożyło 16 sędziów, a to niewielka część wszystkich, którzy orzekają w SN. Wniosku o przedłużenie pracy nie złożyła m.in. I prezes Sądu Małgorzata Gersdorf.
– Jutro Andrzej Duda wyda postanowienie, w którym wskaże datę przejścia I prezes SN w stan spoczynku – tak to, co wydarzy się w najbliższy wtorek, zapowiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Anna Surówka-Pasek, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Minister w Kancelarii Prezydenta zdziwiona jest także postawą sędziów SN i samej prezes Gersdorf. – Dziwi mnie, że ci sami sędziowie SN, którzy bezpośrednio stosują konstytucję, nie dostrzegają, że w sprawowaniu swojego urzędu są nie tylko niezawiśli, ale podlegają konstytucji i ustawom. Zgodnie z konstytucją sędzia nie może sobie wybierać, które przepisy go dotyczą – ustawy lub konstytucji, ale podlega i przepisom ustawy, i konstytucji. Wydaje się, że sędziowie SN uważają, że są ponad norma wynikającą z art. 178 ust. 1 konstytucji, wskazującą na ich podległość ustawom – stwierdziła Surówka-Pasek.

Prezydencka prawniczka dodała też, że Kancelaria Prezydenta do ostatniej chwili czekała na wniosek prezes SN. – Niestety, mogliśmy tylko usłyszeć, że pani I prezes oświadczenia składać nie będzie – stwierdziła Anna Surówka-Pasek. Minister dodała, że zamiarem prezydenta nie jest pozbywanie się kogokolwiek z Sądu Najwyższego, "a wręcz przeciwnie".


źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu