Nauczyciele też mają dostać swoje 500 plus. Jednak będą musieli spełnić pewne warunki

Specjalny dodatek dla nauczycieli ma wejść dopiero w 2020 roku.
Specjalny dodatek dla nauczycieli ma wejść dopiero w 2020 roku. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że nauczyciele dyplomowani mają otrzymać nowy dodatek pieniężny za wyróżniającą się pracę. Jednak 500+ nie tak szybko trafi do ich kieszeni. Co więcej, będą musieli spełnić szereg warunków, aby je otrzymać.


Nauczyciele mogą liczyć na nowy dodatek od 1 września 2020 r. Jednak nie będzie to nawet 500 zł, bo na początku dostaną 95 zł miesięcznie, a 1 września 2021 r. ok. 190 zł. Pełną kwotę otrzymają dopiero we wrześniu 2022 r. Resort edukacji szacuje, że koszty tego dodatku wyniosą w 2020 r. (za 4 miesiące) ok. 44 mln zł, w 2021 r. – 175 mln, a docelowo rocznie ok. 600–700 mln zł.

– Finansowanie tego dodatku będzie w ramach środków uwolnionych w związku ze zmianami w systemie awansu zawodowego – wydłużeniem podstawowej ścieżki awansu z 10 do 15 lat i tym samym spowolnieniem tempa wydatkowania środków na zwiększenie wynagrodzenia dla nauczycieli uzyskujących kolejny stopień awansu – informował ostatnio MEN.

Wymogi
Zgodnie z ustawą o finansowaniu zadań oświatowych 500+ będzie przysługiwał dyplomowanym nauczycielom, którzy wyróżniają się w pracy. Kto będzie to oceniać? Dyrekcja szkoły. Nowe zasady oceny nauczycieli będą obowiązywać od 1 września 2018 roku. Według nich odejdzie się przy awansie zawodowym od oceny dorobku zawodowego nauczyciela na rzecz oceny jego pracy.


Takiej ocenie co trzy lata będą podlegali wszyscy nauczyciele. Ponadto, każdy będzie mógł być także oceniony w dowolnym czasie na wniosek rady szkoły, rady rodziców, organu prowadzącego szkołę lub dyrektora. W czerwcowym rozporządzeniu w tej sprawie określono procentowo poziomy spełniania kryteriów, od których zależy otrzymanie oceny wyróżniającej – musi to być nie mniej niż 95 proc. W dalszej kolejności jest ocena bardzo dobra (nie mniej niż 80 proc.), dobra (nie mniej niż 55 proc.), a także negatywna (mniej niż 55 proc.).

Wśród kryteriów oceny pracy nauczyciela jest m.in. poprawność merytoryczną i metodyczną prowadzonych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych; dbałość o bezpieczne i higieniczne warunki nauki, wychowania i opieki; kształtowanie u uczniów szacunku do drugiego człowieka, świadomości posiadanych 
praw oraz postaw obywatelskiej, patriotycznej i prospołecznej, w tym przez własny przykład nauczyciela.

W nowym systemie oceniania pracy nauczyciela, stażyści będą musieli spełniać dziewięć kryteriów, nauczyciele kontraktowi – 14, mianowani – 19, a dyplomowani – minimum 23.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0Z papieskiej laski trysnęła woda. "To będzie hit jak kremówki"
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy