Rodzina 500 plus. Od kiedy i gdzie złożyć nowy wniosek?

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkancami gminy Radymno z okazji obchodów dwóch lat programu 500 plus.
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkancami gminy Radymno z okazji obchodów dwóch lat programu 500 plus. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Nastąpiły pewne zmiany w związku z programem Rodzina 500 plus. Teraz można składać nowe wnioski szybciej, niż dotychczas. Gdzie i jak to zrobić?


Wnioski o 500 zł na dziecko trzeba składać co roku. W 2017 roku przyjmowane były od 1 sierpnia – zarówno stacjonarnie, jak i online. Jednak w 2018 roku poczyniono pewną zmianę, bowiem dokumenty można składać za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, Profilu Zaufanego, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej już miesiąc wcześniej, czyli od 1 lipca.


Z kolei standardowo od 1 sierpnia będą przyjmowane wnioski papierowe. Te tradycyjnie można złożyć w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania oraz listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Warto dodać, że wysyłanie e-wniosków wiąże się z kolejnym udogodnieniem, czyli prowadzeniem całej korespondencji z gminą za pomocą drogi elektronicznej. "W takim wypadku korespondencja z gminy trafi do wnioskodawcy na utworzone przez niego konto na stronie Emp@tia" – informowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.


Obecnie trwający okres zasiłkowy rozpoczął się w październiku tamtego roku i skończy się 30 września 2018 r. Jeżeli ktoś chce zachować ciągłość w wypłacie 500 zł, z wnioskiem musi zdążyć do 31 sierpnia. Wówczas wypłata nastąpi do 31 października 2018 roku. Jeżeli wniosek zostanie złożony we wrześniu, to świadczenie wraz ze spłatą powinno być przyznane od października, najpóźniej do 30 listopada tego roku.


Kryterium dochodowe
Przypomnijmy, że jeżeli rodzina chce się starać o 500 zł tylko na jedno dziecko, musi spełniać kryterium dochodowe. Świadczenie wychowawcze w programie 500 plus przysługuje niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Jednak w przypadku pierwszego dziecka, dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 800 zł netto. Jeśli zaś chodzi o rodzinę z niepełnosprawnym dzieckiem jest to 1200 zł netto.

Komu nie należy się 500 plus?
Zgodnie z prawem 500 plus nie przysługuje w sytuacji, gdy dziecko pozostaje w związku małżeńskim; dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej; pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko; członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego.

W przypadku tego ostatniego poczyniono zmianę odnośnie organu wydającego decyzję o wydanie wniosku 500 plus. Do tej pory robił to Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej podlegający marszałkom województw. Od stycznia tego roku obowiązki ich przejęli wojewodowie. Ma to uniemożliwić pobieranie podobnych świadczeń w dwóch państwach europejskich jednocześnie.

Kolejne uszczelnienie
Pod koniec roku rząd zamierza wprowadzić kolejne rozwiązanie, które "uszczelni" 500 plus. Mówił o tym wiceminister rodziny i pracy Bartosz Marczuk w programie "Money. To się liczy". – Na koniec roku chcemy uruchomić tzw. usługi grupowe - żeby samemu sprawdzić, czy osoba nie podjęła jakiegoś dodatkowego zatrudnienia, a pobiera świadczenie i poinformować gminę i poprosić, żeby oni to sprawdzili – powiedział. – Gminy, które przyznają świadczenie 500 plus, mają dostęp do baz danych NFZ i MEN, co oznacza, że mogą sprawdzać, kto ubiega się o świadczenie – dodał. 

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0Idealny czas na dziecko nie istnieje. Zawsze znajdziesz jakąś wymówkę
0 0Wojna o sklep. Ta historia wyjaśnia, dlaczego nie mamy polskiej Biedronki czy Lidla
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać