Od modernizacji dróg do remontu świetlicy. Dobry Sąsiad, czyli dobry przykład, jak wspierać społeczności

'Dobry Sąsiad'' to rozpoczęty w 2006 roku program firmy Żywiec Zdrój, który poprzez wzmacnianie integracji społecznej, wspieranie bezpieczeństwa oraz troskę o równy dostęp do odpowiedniej jakości wody, stara się wspierać lokalne społeczności.
'Dobry Sąsiad'' to rozpoczęty w 2006 roku program firmy Żywiec Zdrój, który poprzez wzmacnianie integracji społecznej, wspieranie bezpieczeństwa oraz troskę o równy dostęp do odpowiedniej jakości wody, stara się wspierać lokalne społeczności. Materiały prasowe
Dobry Sąsiad to skarb. W razie potrzeby przypilnuje mieszkania, podleje kwiatki, wyprowadzi psa na spacer, pomoże w drobnych naprawach albo zwyczajnie wpadnie z ciastem na pogaduchy. Dobre sąsiedzkie więzi powinny być budowane nie tylko między właścicielami domków rodzinnych czy mieszkającymi w bloku lokatorami. Za sąsiada można też mieć przecież dużą firmę, która w zależności od postępowania będzie albo podporą, albo zmorą swojego otoczenia.


O tym, jak tworzyć dobry klimat dla relacji między biznesem a społeczeństwem można dowiedzieć się dzięki programowi ''Dobry Sąsiad''. Rozpoczęta w 2006 roku inicjatywa firmy Żywiec Zdrój poprzez wzmacnianie integracji społecznej, wspieranie bezpieczeństwa oraz troskę o równy dostęp do odpowiedniej jakości wody, zwiększa dobrobyt społeczny szczególnie tam, gdzie lider wody butelkowanej w Polsce prowadzi swoją działalność. Na rzecz lokalnych społeczności działa we współpracy z samorządami, organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami swoich ''małych ojczyzn''.

Ponad 14 mln zł. Tyle środków Żywiec Zdrój przeznaczył na dotacje, inwestycje i rozwój lokalnej infrastruktury w latach 2006-2016. Przekazane fundusze posłużyły na budowę lub modernizację wodociągów, mostów, dróg, chodników, ścieżek i szlaków wodnych, a także związanych z życiem społecznym obiektów takich jak place zabaw i świetlice. Mowa tu przede wszystkim o wsparciu finansowym, ale nie tylko takim, dla gmin z województwa śląskiego i zachodniopomorskiego - czyli regionów, w których znajdują się zakłady spółki Żywiec Zdrój.
– Jesteśmy, ale i nadal pracujemy nad tym, aby być takim sąsiadem, jakiego sami byśmy chcieli mieć. Jesteśmy częścią lokalnych społeczności i monitorujemy ich potrzeby, aby skutecznie reagować tam, gdzie jest na to przestrzeń – mówi Magdalena Konowrocka, Lokalny Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju Żywiec Zdrój. – Współpracujemy zarówno z samorządem, jak i organizacjami pozarządowymi, oraz wsłuchujemy się w głosy mieszkańców terenów, gdzie prowadzimy naszą działalność – dodaje Magdalena Konowrocka.

''Dobremu Sąsiadowi'', jako producentowi wody, leży na sercu jakość i powszechna dostępność do wody pitnej. W tym celu współfinansuje modernizację jej ujęć oraz wodociągów. Na regularne dostawy butelkowanej wody źródlanej mogą liczyć lokalne organizacje, w tym szkoły, przedszkola, straże pożarne i kluby sportowe.


Tylko w tym roku w gminie Radziechowy-Wieprz wyremontowano świetlicę środowiskową w Juszczynie, miejscowe centrum życia społeczno-kulturalnego. Gmina Koziegłowy poza odnowieniem pomieszczenia świetlicy doczekała się budowy placu zabaw w Rzeniszowie. Z kolei w gminie Jeleśnia pod szyldem ''Dobrego Sąsiada'' ruszył program grantowy, w ramach którego dofinansowano 17 lokalnych inicjatyw społecznych, ekologicznych i zdrowotnych. Z grantu skorzystała m.in. zajmująca się szeroko pojętym bezpieczeństwem Fundacja K2, Stowarzyszenie Polaris, Fundacje 9sił i lokalne szkoły. W ciągu ostatnich 10 lat wartość darowizn sięgnęła 1,4 mln zł.
Od 2014 roku na terenie gminy Węgierska Górka oraz w Rzeniszowie prowadzony jest program edukacyjny ''Bądź bezpieczny na drodze'', kolejny przejaw działalności ''Dobrego Sąsiada''. Cel? Edukacja uczniów lokalnych szkół podstawowych z zakresu pierwszej pomocy oraz zasad ruchu drogowego. Organizatorzy przygotowują warsztaty i pikniki dla mieszkańców, a także rozdają kamizelki odblaskowe, kaski rowerowe, karty ICE oraz odblaski do rowerów. Co ważne w parze z akcjami edukacyjnymi idą poprawiające bezpieczeństwo inwestycje w infrastrukturę drogową.

Z pełnym dorobkiem wodnej części grupy spółek DANONE można zapoznać się w opublikowanym niedawno pierwszym raporcie wkładu spółki Żywiec Zdrój w rozwój Polski i regionów, zatytułowanym ''Zdrowiej i po stronie natury''. Opracowany przez firmę doradczą Deloitte dokument podsumowuje działalność nie tylko inicjatywy ''Dobry Sąsiad'', ale także innych programów społecznych firmy, prezentując efekty wieloletnich działań producenta napojów w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) na rzecz rozwoju lokalnych społeczności i środowiska.

Artykuł powstał we współpracy z Żywiec Zdrój

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...