Nikt tak dobrze nie punktuje "dobrej zmiany". To on stoi za prześmiewczym profilem TVΠ Korea

TVΠ Korea - prześmiewczy profil komentujący "dobrą zmianę" - powstał w lutym 2017 roku.
TVΠ Korea - prześmiewczy profil komentujący "dobrą zmianę" - powstał w lutym 2017 roku. Fot. Screen z Facebooka TVΠ Korea
– Redakcja TVPi Korea to stażyści przemyceni w kontenerze z Korei do Polski, by uczyć się zawodu od Samuela Pereiry, Cezarego Gmyza i Danuty Holeckiej – żartuje założyciel TVΠ Korea. Na tym profilu regularnie obśmiewa "dobrą zmianę". Ma jednak żelazną zasadę – uraża, ale nie obraża.


– Stosuję szyderstwo, ironię, ale bez naruszania prawa. Na przykład konsekwentnie nazywam towarzysza Stanisława Piotrowicza najbardziej obrzydliwą postacią polskiej polityki, ale nie uważam, że podchodzi to pod Kodeks Karny – mówi nam założyciel TVΠ Korea. Woli pozostać anonimowy. Prowadzony przez niego profil na Twitterze obserwuje ponad 11 tysięcy osób, na Facebooku – ponad 26 tysięcy.


Codziennie oglądasz "Wiadomości" w TVP?

Jeszcze jakiś czas temu regularnie przez dwa albo trzy miesiące dzień w dzień oglądałem. Robiłem zrzuty ekranu najciekawszych "pasków" i na bieżąco komentowałem. Ale w pewnym momencie miałem już dość.

To wszystko jest tak bardzo powtarzalne i schematyczne, wręcz nudne. Z łatwością byłem w stanie wyłapać treści, które się powtarzały średnio co dwa-trzy miesiące.

W związku z lawinowym wzrostem sukcesów rządu, od sierpnia główne wydanie Wiadomości TVP zostanie wydłużone do półtorej godziny!

Opublikowany przez TVΠ Korea Czwartek, 5 lipca 2018
Dlatego teraz omijam programy informacyjne TVP szerokim łukiem – taki detoks. Do codziennej działalności wystarcza mi to, co znajdę w internecie, na Twitterze, Facebooku.

Byłbyś w stanie powiedzieć, co konkretnego dnia – wiedząc, jakie są ważne wydarzenia – powiedzą o nich w TVP?

Zdarzyło mi się raz przewidzieć pasek TVP z dokładnością do jednego słowa. Było to coś z cyklu: "komu przeszkadza …" – czyli kalki z rosyjskiej propagandy.

FRIENDS4LIFE

Opublikowany przez TVΠ Korea Niedziela, 1 lipca 2018
Na przykład po Marszu Niepodległości, gdy pojawiła się krytyka rasistowskich haseł i zachowań, w Wiadomościach pojawił się pasek: "Komu przeszkadza polski patriotyzm?". A kiedy przez internet przelała się fala krytyki telenoweli ”Korona królów", to TVP zapytała: "Komu przeszkadza sukces TVP?".

[TYLKO U NAS] Relacja na żywo z koreańskiego drona.

Opublikowany przez TVΠ Korea Piątek, 29 czerwca 2018
Kiedy dzieje się coś niewygodnego dla władzy, to przeważnie łatwo przewidzieć, jak TVP o tym opowie. Nie wiem, czy zajmuje się tym jedna osoba, dwie czy trzy, ale mają one pewien ograniczony zasób słów i haseł, których na zmianę używają.


Porównałbyś TVP do telewizji w Korei Północnej?

Nie. Zachowujmy proporcję, jednak reżim koreański i ten budujący się polski autorytaryzm, to są zupełnie różne historie. Jako TVPi Korea nigdy nie porównuję na poważnie tego, co się teraz dzieje w Polsce ani do hitlerowskich Niemiec, ani do Korei, bardziej do współczesnej Rosji, Turcji czy Węgier.

[PSYCHOTEST] A Ty którą Danutą Holecką dziś jesteś?

Opublikowany przez TVΠ Korea Środa, 27 czerwca 2018
Fakt faktem, Danuta Holecka...

Przypomina Pink Lady ?

Holecka ma coś w sobie ze swojej koreańskiej koleżanki. Pewien niezwykły entuzjazm, zachwyt w oczach dla swoich rozmówców. Schematy w każdej telewizji propagandowej są takie same. Natomiast TVP nie porównywałbym do koreańskiej telewizji, tylko do Russia Today, do amerykańskiego FOX News
Zwykle kpisz z "dobrej zmiany". Najczęściej żartujesz z Jacka Kurskiego, Danuty Holeckiej. Równie często obrywa się prezydentowi Dudzie, premierowi Morawieckiemu, posłom PiS. To po to stworzyłeś TVPi Korea?

Profil powstał po to, by odreagować pewną bezsilność na to, co się dzieje. Bo chodzimy do wyborów, oddajemy głosy, ale już po wyborach nasz wpływ na rzeczywistość jest prawie żaden.
Możemy sobie tak naprawdę tylko ponarzekać w internecie, ewentualnie pójść na demonstrację. Profil TVPi Korea powstał z potrzeby odreagowania. Natomiast jego tematyka była oczywista. Bardzo szybko po wyborach media publiczne stały się ordynarną tubą propagandową.

Nie jest dobrze #POLCOL

Opublikowany przez TVΠ Korea Niedziela, 24 czerwca 2018
Ale zdarza mi się też ostro skrytykować naszą opozycję, która jest bezsilna, kompletnie nie ma pomysłu na odebranie władzy PiS.

Kim jesteś?

Redakcja TVPi Korea to stażyści przemyceni w kontenerze z Korei do Polski, by uczyć się zawodu od Samuela Pereiry, Cezarego Gmyza i Danuty Holeckiej. Ja wolę pozostać anonimowy.

Jesteś dziennikarzem? Na bieżąco komentujesz i śledzisz wszystko, co się dzieje.

Nie chcę opowiadać o sobie. Nie jestem dziennikarzem, ale wykonuję pracę, która pozwala obserwować w internecie wydarzenia w Polsce i na świecie. Jestem statystycznym Kowalskim i nie zamierzam być nikim sławnym, dlatego wolę pozostać anonimowy.

W swoich postach na Twitterze często oznaczasz posłów, ministrów. Czy któryś z nich kiedyś zareagował na Twoje żarty?

Podpadam pod kategorię "anonimowy troll". Nie występuję z imienia i nazwiska, więc to jest dla władzy bardzo wygodna zasłona, by nie reagować na moje żarty.

I żaden nigdy nie zareagował?

Pan minister Brudziński raz mi odpowiedział. Ale to wyjątek potwierdzający regułę, że politycy raczej nie reagują, a krytyków najczęściej blokują. Ale mamy na swoim koncie jeden sukces.

W zeszłym roku napisaliśmy do osoby, która prowadzi profil Beaty Szydło, żeby zmieniła jej zdjęcie profilowe. Była premier wyglądała na nim jak… niedysponowany Filip Chajzer. Jakieś dwie godziny później zdjęcie zmieniono. I to była oznaka, że osoby prowadzące konta polityków w mediach społecznościowych nas czytają.

Nie myślałeś o tym, by robić to, co robisz w tej chwili, ale pod nazwiskiem? Nie byłbyś postrzegany jako anonimowy troll.


Ale to nic by nie dało. Ludzi, którzy występują pod nazwiskiem – dużo ode mnie mądrzejszych, dowcipniejszych – jest wielu. Problem w tym, że nawet jak jakiś polityk odpowie na krytykę, to będzie to jakiś wyświechtany slogan z partyjnego przekazu dnia, więc ich reakcja, lub jej brak, ma naprawdę drugorzędne znaczenie.

A co jest ważne?

To, że są ludzie, którzy podobnie jak ja nie zgadzają się z otaczającą rzeczywistością i podzielają w jakimś stopniu moją ocenę tej rzeczywistości. Albo zupełnie się z nią nie zgadzają, ale można z nimi o tym pogadać, bez obrzucania się wyzwiskami. I po to właśnie prowadzę TVPi Korea, a nie po to, by mi pan minister Brudziński odpowiedział.

Nazwaliście się TVPi Korea, ale sytuacja mediów w Polsce nie jest taka jak tych w Korei Północnej. Nikt was pewnie nie cenzuruje, nie straszy?

Nie, CBA nie najeżdża na mój dom. Rząd, władza – nikt mnie nie straszy, nikt nie próbuje mnie zmusić do usuwania żadnych materiałów.

Światopogląd konserwatywno-narodowy na jednym obrazku.

Opublikowany przez TVΠ Korea Czwartek, 31 maja 2018

A nie boisz się, że ta dobra passa kiedyś się skończy? I że komuś zacznie przeszkadzać to, co robisz?


Mam jedną żelazną zasadę, nie obrażam. Używam wyłącznie słów ze słownika ludzi kulturalnych. Staram się to robić tak, żeby prokurator nie miał się do czego przyczepić. Stosuję szyderstwo, ironię, ale bez naruszania prawa i dobrych obyczajów.

Na przykład konsekwentnie nazywam towarzysza Stanisława Piotrowicza najbardziej obrzydliwą postacią polskiej polityki, ale nie uważam, że podchodzi to pod Kodeks Karny.

Co zrobisz, jak "dobra zmiana" się skończy?

W ogóle o tym nie myślę, bo obawiam się, że "dobra zmiana" szybko się nie skończy. Proszę popatrzeć na Putina, Orbana, Erdogana.

Tak, tak, wiem. Polska idzie drogą Rosji, Węgier i Turcji. Ale kiedyś to się skończy.

Moim zdaniem tylko dwie rzeczy są w tej chwili w stanie odsunąć PiS od władzy. Pierwsza to jakiś potężny kryzys gospodarczy, który boleśnie zweryfikuje wszystkie pomysły naszego pana premiera, druga to odejście Prezesa Kaczyńskiego na emeryturę, a wtedy oni wszyscy rzucą się sobie do gardeł.
Ale załóżmy, że PiS przegra wybory, co wtedy będziesz robił? Śmiał się z obecnej opozycji?

PiS zdemolował w Polsce wszelkie zasady i standardy. Jeśli ich następcy nie oprą się pokusie, żeby też tak postępować, bo to jednak bardzo wygodny dla rządzących układ, to TVPi Korea będzie dalej nadawać.

PILNE: Marszałek Marek Kuchciński (PiS) w brawurowej akcji udaremnił posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży, które miało...

Opublikowany przez TVΠ Korea Czwartek, 17 maja 2018

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
0 0Wychodzi na jaw kolejny skutek reformy. Rodzice zapłacą za niego nawet kilkaset złotych
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
POLECAMY 0 0"Ostatnio pytali o trolle Ziobry". Uczy WOS-u w podstawówce i tak ocenia świadomość 14-latków
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż