Watykański dziennik dosadnie o przejęciu Sądu Najwyższego. "To już ostatni etap projektu PiS"

Stanisław Piotrowicz to twarz pisowskich zmian w sądownictwie .
Stanisław Piotrowicz to twarz pisowskich zmian w sądownictwie . fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Watykański dziennik L'Osservatore Romano po raz kolejny w krytycznym tonie informuje o zmianach w sądownictwie autorstwa partii rządzącej. Gazeta komentuje, że polski parlament zatwierdził prawo, które pozwoli rządowi mianować członków i prezesa Sądu Najwyższego.

Dziennik zwraca uwagę, że to już ostatni etap projektu PiS, który czeka tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Komentuje, że ugrupowanie rządzące chce stworzyć system, który pozwoli uczynić sądownictwo skuteczniejszym i usunąć ostatnich sędziów pochodzących z systemu komunistycznego.
Przytacza opinie polskiej opozycji, która twierdzi, że nowe prawo osłabia autonomię wymiaru sprawiedliwości i mówi o "śmiertelnym uderzeniu w polski system sądowy". Watykański dziennik zwraca uwagę, że wobec Polski toczy się unijne postępowanie związane z naruszeniem praworządności.

Przypomnijmy, przed rokiem "L'Osservatore Romano" w bliźniaczych słowach komentowało pisowskie zmiany w sądownictwie. Dziennik oceniał, że działania przeprowadzono mimo protestów publicznych i apeli Brukseli. Watykańskie medium zaznaczało, że przyjęto kontrowersyjną ustawę, która "de facto likwiduje autonomię sądownictwa". Dziennikarze komentowali, że dokonał tego parlament zdominowany przez PiS, "partię prawicową, nacjonalistyczną i eurosceptyczną".

źródło: "L'Osservatore Romano"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...