Radna PiS pozwana przez synów Tadeusza Mazowieckiego. Chodzi o jej wypowiedź o ich ojcu

Synowie Tadeusza Mazowieckiego domagają się m.in. przeprosin od radnej PiS.
Synowie Tadeusza Mazowieckiego domagają się m.in. przeprosin od radnej PiS. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko radnej PiS z Lublina, Annie Jaśkowskiej złożyli do sądu w Lublinie synowie Tadeusza Mazowieckiego. Wszystko z powodu słów, jakimi Jaśkowska określiła byłego premiera – m.in., że był stalinowcem i agentem NKWD.

– Jestem oburzony tymi słowami. Czekam na przeprosiny – powiedział w poniedziałek dziennikarzom Wojciech Mazowiecki. - My musimy bronić czci ojca, w sytuacji, kiedy spotykamy się z wyraźną intencją obrażenia, bo tu nikt nie ma wątpliwości, jeśli się odsłucha tę sesję rady miasta – dodał.

Sprawa związana jest z wypowiedzią radnej Anny Jaśkowskiej z PiS, która podczas sesji rady miasta Lublin w maju tego roku, posłużyła się informacjami o Tadeuszu Mazowieckim, które znalazła w internecie. – Tadeusz Mazowiecki - stalinowiec, komunista, agent NKWD, kolaborował z okupacyjną, bolszewicką władzą w latach stalinowskich – przytoczyła.

Dyskusja związana była z uchwałą, wedle której jedna z nowo wybudowanych ulic w mieście ma otrzymać nazwę Aleja Tadeusza Mazowieckiego. Radni PiS krytycznie odnieśli się do tego pomysłu i domagali się od inicjatorów – radnych PO – głębszego uzasadnienia. Inny radny PiS, Piotr Gawryszczak stwierdził, że Mazowiecki "był jednym z twórców mowy nienawiści".


Rodzina Mazowieckiego zwróciła się do radnej, aby przeprosiła za te słowa na kolejnej sesji rady miasta. Jaśkowiak jednak oświadczyła, że poprzednio nie dano jej dokończyć wypowiedzi, a chciała, aby sprawę zbadał IPN.  

– Myśmy chcieli załatwić polubownie sprawę, bo myśleliśmy, że to jest incydentalne, ale nie udało się, pani radna nie podjęła naszej propozycji, dlatego złożyliśmy pozew – powiedział Wojciech Mazowiecki.

Z tego tytułu synowie Mazowieckiego domagają się od radnej PiS przeprosin, sprostowania nieprawdziwych informacji o ich ojcu na sesji rady miasta oraz w mediach, a także wpłaty 20 tys. zł na cel społeczny.

Nowa ulica
Ostatecznie radni przegłosowali uchwałę stosunkiem głosów 14 do 10. Aleją Tadeusza Mazowieckiego nazwana została w Lublinie nowo wybudowana droga umożliwiająca wyjazd z południowej części Lublina na obwodnicę miasta (do węzła Sławin), która łączy się z drogami ekspresowymi S17, S19 i S12. Uroczystość odsłonięcia tablicy z nazwą ulicy odbyła się poniedziałek.

Przypomnijmy, że Tadeusz Mazowiecki był ostatnim premierem w PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej (w latach 1989–1991), współtwórcą i przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Od 2010 do 2013 pełnił funkcję doradcy prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Zmarł 28 października 2013 roku.

źródło: interia.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...