Godzina "W". W Warszawie i innych miastach zawyją syreny, by uczcić pamięć powstańców

1 sierpnia 2018 r. obchodzimy 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
1 sierpnia 2018 r. obchodzimy 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Jak co roku w "Godzinę 'W'", cała Warszawa odda hołd tym, którzy oddali za nią życie. 1 sierpnia 2018 r. obchodzimy 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczęło się o godzinie 17.00. Właśnie dlatego, zgodnie z wieloletnim zwyczajem, w stolicy o tej porze rozlega się dźwięk syren alarmowych. W ostatnich latach do takiego rodzaju obchodów dołączają też i inne miasta.


Dlaczego wyją syreny?
Dlaczego syreny alarmowe zawyły? To pytanie może zadać sobie ktoś, kto zabiegany w codziennych obowiązkach lub też wypoczywając na wakacjach nie zauważył, jaki mamy dzień.

"Godzina W'" to kryptonim dokładnej pory i daty rozpoczęcia w Warszawie przez Armię Krajową akcji "Burza", czyli Powstania Warszawskiego. Powstanie wybuchło równo o godz. 17:00 we wtorek 1 sierpnia 1944 r.

Trwało ono do 3 października i zakończyło się klęską – i militarną, bo nie udało się pokonać Niemców, i polityczną, bo wbrew marzeniom dowódców AK i powstańców, Polska po wojnie została podporządkowana Związkowi Radzieckiemu. W czasie powstania 16 tysięcy żołnierzy zginęło lub zaginęło. Natomiast straty w ludności cywilnej szacuje się od 150 do 200 tysięcy.
Co roku, aby uczcić bohaterów Powstania Warszawskiego i oddać hołd poległym żołnierzom i cywilom, w Warszawie na minutę zamiera ruch. Gdy tylko wybija godz. 17.00 i rozlega się dźwięk syren, zatrzymują się przechodnie i samochody, a kierowcy włączają w autach klaksony.

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Zgodnie z zarządzeniem wojewody mazowieckiego przesłanym do wszystkich starostów i prezydentów miast, syreny mają zabrzmieć także we wszystkich innych miastach województwa mazowieckiegom choćby w Płocku, Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie czy Ostrołęce.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbywają się też i w innych częściach kraju. O godz. 17.00 syreny alarmowe zawyją także m.in. w Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu czy Białymstoku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...