Można dostać mandat za włączoną klimatyzację w aucie? Oto, co mówią przepisy

Zostawienie auta z włączoną klimatyzacją może zakończyć się mandatem.
Zostawienie auta z włączoną klimatyzacją może zakończyć się mandatem. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Gdy zaczynają się upały, to niejeden kierowca zostawia zaparkowane auto z uruchomionym silnikiem, aby działała klimatyzacja. Szkopuł w tym, że można w ten sposób złamać kilka przepisów i jakkolwiek to brzmi – tym samym dostać mandat za… próbę schłodzenia kabiny.


Wielu kierowcom zdarzyło się włączyć klimatyzację w samochodzie na parę minut przed wyruszeniem w drogę. Wszystko po to, aby temperatura w środku była po prostu znośna. Ma to szczególnie sens, gdy pojazd stał w nasłonecznionym miejscu. To samo się dzieje, jeżeli ktoś idzie na szybkie zakupy i zostawia auto z włączonym silnikiem i klimą.

Problem pojawi się wtedy, gdy funkcjonariusz przyłapie kogoś na tym i uzna, że kierowca złamał art. 60 ust. 2 pkt 3, ustawy Prawo o ruchu drogowym. Chodzi o "pozostawianie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze".

Jeżeli silnik pojazdu pracuje dłużej niż minutę, to wówczas policjant może wlepić mandat o wysokości 100 zł. Na tym się jednak nie kończy, bo może dorzucić kolejne 50 zł za to, że kierowca oddalił się od uruchomionego samochodu.

Możemy też zapłacić i więcej, gdy funkcjonariusz stwierdzi, że doszło do wykroczenia podpadającego pod "używanie pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem". Grzywna z tego tytułu może wynieść do 300 zł.


Obecnie, gdy temperatura na zewnątrz często wynosi powyżej 30 stopni Celsjusza, w pojeździe zostawionym na słońcu może wskoczyć nawet do 50, ale jak widać próby zaradzenia tej sytuacji w powyższy sposób mogą być kosztowną sprawą.

Lepszym rozwiązaniem będzie włączenie klimatyzacji na obieg zamknięty i ruszenie z odsuniętymi szybami. Gorące powietrze w kabinie szybko zostanie wymienione, a po zasunięciu szyb temperatura spadnie do odpowiednio chłodnej.

Kara we Włoszech
Każdy, kto wybiera się na wakacje do Włoch lepiej niech wybije sobie z głowy pomysł z zostawianiem auta z włączoną klimatyzacją. Tam można dostać mandat w wysokości od 216 euro do 432 euro.

Tamtejszy kodeks drogowy zabrania postoju przy włączonym silniku w trosce o środowisko. Dotyczy to także sezonu zimowego i włączania silnika po to, by ogrzać stojący jeszcze samochód. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy kierowca zatrzymuje się tylko na chwilę, by wysadzić pasażera lub kogoś zabrać.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno