To może być gigantyczny sukces PiS. Sondaż pokazał, jak partia przejmie samorządy

Sondaż IBRiS przed wyborami samorządowymi
Sondaż IBRiS przed wyborami samorządowymi Fot. Sławomir Kamiński / AG
Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory w 12 z 16 sejmików wojewódzkich – pokazał sondaż IBRiS przeprowadzony na wyjątkowo dużej próbie. W ostatnich wyborach samorządowych PiS zdobył tylko pięć regionów.

Wybory samorządowe to pierwszy etap maratonu wyborczego. Odbędą się albo pod koniec października, albo na początku listopada. W przyszłym roku wybierzemy posłów do Parlamentu Europejskiego, potem do Sejmu. Na końcu będą wybory prezydenckie (2020 rok).

Jak pokazuje sondaż IBRiS, przed wyborami samorządowymi PiS ma powody do optymizmu. Pokonuje rywali w 12 sejmikach wojewódzkich. W skali ogólnopolskiej zdobyłoby 34 proc. głosów. Koalicja PO i Nowoczesnej jest druga z wynikiem 26 proc. Następnie są Polskie Stronnictwo Ludowe (12 proc.) i Sojusz Lewicy Demokratycznej (10 proc.).

Skalę sukcesu pokazuje porównanie do wyborów z 2014 roku. PiS wygrało wtedy tylko w pięciu regionach. Teraz utrzymuje w nich poparcie, a ponadto wygląda na to, że zdobędzie siedem województw, w których wygrywały PO i PSL.

Łupem PiS mogą paść województwa: świętokrzyskie (42 proc. poparcia dla PiS), lubelskie (39 proc.), wielkopolskie (34 proc.), śląskie (33 proc.), warmińsko-mazurskie (31 proc.), kujawsko-pomorskie (30 proc.), zachodniopomorskie (28 proc.).

Źródło: oko.press
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...