Czy Kopciuszek XXI wieku może żyć długo i szczęśliwie? Oto nowa wersja znanej baśni

fot. mat. promocyjne
„Posłuszna żona” Kerry Fisher to książka o skomplikowanych relacjach rodzinnych, poświęceniu i toksycznych związkach. I o kobietach, które potrafią sobie pomagać.


Książka zaczyna się ślubem. Romantycznie, prawda? A potem zaczyna się to, co następuje w bajkach po „żyli razem długo i szczęśliwie”, czyli proza życia. I okazuje się, że Maggie, baśniowy Kopciuszek, wychowany w slumsach tylko przez matkę, musi zmierzyć się z poważnymi problemami. Zarzutem, że wychodzi za mąż dla pieniędzy. Wysokimi oczekiwaniami teściowej, prawdziwej głowy włoskiej rodziny. Maggie nie ma według niej odpowiedniego wykształcenia, urody, klasy, obycia.


Bohaterka musi również zmierzyć się z legendą pierwszej, perfekcyjnej żony i obłaskawić wrogo nastawioną pasierbicę. Nico, choć jest partnerem, w konfrontacji z trudnymi tematami stosuje strategie uników. Pomocny jest natomiast jego przystojny, energiczny brat, Massimo. Tylko czemu jego żona jest tak denerwująco sztywna i zdystansowana?

Być może i Maggie nie jest tak doskonała, jak pierwsza żona Nico, ale ma talent do przełamywania lodów. I okazuje się, że pod obrazem idealnej włoskiej rodziny, z żoną, boginią domowego ogniska, kryją się bardzo brzydkie rzeczy. Przemoc ekonomiczna i fizyczna, nieustanna kontrola, maltretowanie synka, żeby podbechtać własne ego. A i „święta” pierwsza żona bynajmniej nie była taka święta, jak wszyscy o tym mówią.


Reakcje czytelniczek na „Posłuszną żonę” pokazują, że współczesne kobiety nie chcą już czytać głupiutkich romansów. Wolą takie, w których kobiety radzą sobie w trudnych sytuacjach i takie, w których są ze sobą solidarne. Chcą czytać o partnerstwie w związku i samodzielności, o relacjach na linii matka-córka czy jak sobie radzić w roli drugiej żony.
Bo umówmy się, tak właśnie wygląda nasze społeczeństwo – związki się rozpadają, pełno w nich kobiet czy mężczyzn samotnie wychowujących dzieci, nastolatki bywają okropne dla otoczenia a przemoc zdarza się nie tylko w rodzinach patologicznych, ale i za fasadami pięknych domów. Tak popularny jeszcze kilkadziesiąt lat temu model, kiedy ona jest przeszczęśliwa, że on zajmuje się wszystkim, odchodzi w niepamięć.

Teraz kobiety mówią wprost – to nie miłość, to kontrola. To nie „stanowczość”, tylko przemoc. To nie wychowywanie dzieci twardą, męską ręką, tylko znęcanie się. I nie chcą już czytać bajek, w których trudne sytuacje rozwiązuje bajkowa wróżka. Wróżki nie istnieją. Natomiast istnieją osoby, do których można – i trzeba zwrócić się o pomoc. Maggie i Lara, „posłuszna żona”, choć tak różne od siebie, tworzą coś w rodzaju siostrzanego paktu, pomagając sobie wzajemnie.

Kerry Fisher tworzy wyraziste, psychologiczne portrety, a jej książka aż przesycona jest prawdziwymi emocjami. Postacie nie są ani schematyczne, ani przerysowanie, ich zachowanie ma swoje przyczyny i skutki. Fabuła bynajmniej nie jest oczywista a relacje zero-jedynkowe. Każdą sytuację możemy na dodatek ocenić z punktu widzenia obu zaangażowanych kobiet i widzimy, że zachowanie bohaterów ma swoją przyczynę i skutek. Nie ma cudownych rozwiązań, które sprawiają, że wszyscy są szczęśliwi. Ot, życie, z jego cieniami i blaskami i – mimo wszystko – pozytywnym przesłaniem.

„Posłuszna żona” to dobra, życiowa historia, co docenili czytelnicy. Wydanie anglojęzyczne sprzedano w liczbie 364 000 egzemplarzy (ebooki). Książka była numerem 1. na liście bestsellerów iBooks, na 2. miejscu na liście bestsellerów Kindle’a oraz Kobo i miała 8. lokatę na liście najlepiej sprzedających się e-booków w Amazonie. W Polsce stała się prawdziwym wakacyjnym bestsellerem, znajdując się w czołówce list bestsellerów empiku, Bonito, Woblink.com i Virtualo. W ciągu miesiąca po polskiej premierze zrobiono jej trzy dodruki.

Prawa do książek Kerry Fisher do tej pory kupiły Wielka Brytania, Niemcy, Brazylia, Norwegia, Chorwacja, Czechy, Estonia, Włochy, Polska. Co ciekawe, pierwszą swoją książkę w Wielkiej Brytanii, debiutancką powieść „The Not So Perfect Mum” Fisher wydała własnym sumptem po tym, jak bezskutecznie poszukiwała agenta literackiego. Dziś całkowita sprzedaż jej książek to ponad 616 tys. egzemplarzy.

Kerry Fisher, „Posłuszna żona”, przeł. Agnieszka Sobolewska, Wydawnictwo Literackie

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Literackim.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka