Przykład pierwszy z brzegu: hipoterapia, która wielu dzieciom pomaga . Przecież ja nie kupię
sobie konia i nie zatrudnię terapeuty na cały etat. Do tej pory porozumiewałam się ze stadniną, a teraz nie będę mogła tego zrobić. I takich niuansów jest wiele.
wskazuje zaś konkretnie, jacy terapeuci mogą prowadzić zajęcia. I tam jest napisane, że każdy terapeuta musi mieć przygotowanie pedagogiczne, fizjoterapeuta również. A jak ktoś ma przygotowanie pedagogiczne to - według ustawy - jest nauczycielem. Zatem obejmują go nowe przepisy i musi być zatrudniany na umowę o pracę.
W przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 zakres podmiotowy ustawy ust. 2 pkt 2, nauczycieli zatrudnia się na podstawie umowy o pracę, zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, 2138 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 60 i 962).
terapii dzieci z różnymi zaburzeniami.
Jak zatem funkcjonuje pani poradnia?
My prowadzimy Wczesne Wspomaganie Rozwoju nie pobierając od rodziców żadnych pieniędzy. Usługa ta realizowana jest z dotacji, które uzyskujemy z miasta. Władze miasta zaś mają te pieniądze z dotacji oświatowej z ministerstwa.
Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych, która zmienia zasady zatrudniania nauczycieli, jest z października ub. r., ogłoszono ją w listopadzie. Już od pewnego czasu było wiadomo, na co się zanosi.
cenią. A przecież nie chodzi o to, żebym ja teraz zatrudniła w ich miejsce młodego terapeutę od razu po studiach, która wprawdzie będzie miała odpowiednie wykształcenie i będzie tańsza, ale będzie jej brakowało odpowiedniego doświadczenia i ukończonych specjalistycznych kursów.
większe mają szanse na dogonienie rówieśników i lepszy start w szkole.
Jaką odpowiedź otrzymała Pani z ministerstwa?
Żadnej. Wcześniej miałam nadzieję, że w MEN ktoś zrozumie, iż popełniono błąd i mieni ten przepis lub go doprecyzuje. Teraz niestety nie sądzę, by coś się miało zmienić.
"Kwestia zatrudniania nauczycieli w niesamorządowych przedszkolach, szkołach i placówkach jest przedmiotem szczególnego zainteresowania Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ministerstwo będzie monitorowało i analizowało funkcjonowanie w praktyce przepisu art. 10a Karty Nauczyciela, ze zwróceniem szczególnej uwagi na pojawiające się ewentualne problemy. Wyniki tych analiz posłużą do rozważenia ewentualnej nowelizacji tego przepisu". Czytaj więcej
Około 300. Średnio każde z nich ma u nas 6 zajęć w miesiącu. W większości realizowaliśmy
zajęcia indywidualne, bo są bardziej efektywne. Niestety, jeśli zabraknie środków, to może ulec zmianie.
I wie już Pani, co teraz będzie ze wszystkimi dziećmi?
Ja czuję się tak, jakby nam wszystkim podcięli teraz skrzydła. Bo wiadomo, że na tych zmianach przede wszystkim ucierpią dzieci. Staram się wszystko tak przeorganizować, tak ułożyć grafik i tak się porozumieć z terapeutami, by było to zrobione z uwzględnieniem wszystkich potrzeb dzieci. Niestety, specjalistycznych zajęć będzie musiało być mniej.
Jeśli dany terapeuta pracuje gdzieś na etacie i w pani poradni chciałby pracować,
powiedzmy, 5 godzin w tygodniu, to teraz musi w swojej macierzystej placówce musi
uzyskać zgodę dyrektora?
Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej