W polskich szkołach powstają nowoczesne mini laboratoria. Biologia i chemia w końcu będą bardziej zrozumiałe?

Koloratorium to program skierowany do szkół, które chcą uczyć chemii i biologii kreatywnie
Koloratorium to program skierowany do szkół, które chcą uczyć chemii i biologii kreatywnie Fot. materiały prasowe
Jak zachęcić dzieci do nauki? Od lat wiadomo, że najmłodsi najszybciej uczą się poprzez zabawę. I nie chodzi tu tylko o podstawy liczenia czy poznawanie kolorów. Taki sposób zdobywania wiedzy to także doskonała metoda na zaszczepienie u młodych ludzi pasji do poznawania świata, na przykład wszechobecnej biologii czy chemii. Taką ideą kierowała się Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA, która zorganizowała program społeczny „Koloratorium". Dzięki akcji, w ostatnim czasie w trzech szkołach na Podkarpaciu powstały nowoczesne mini laboratoria. Już wkrótce ruszą zapisy do drugiej, tym razem ogólnopolskiej odsłony projektu.


W niewielkiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Kosienicach ten rok szkolny zaczął się wyjątkowo. Stara pracownia biologiczno-chemiczna została zmieniona w nowoczesne mini laboratorium, w którym najmłodsi będą mogli poznawać nauki przyrodnicze nie tylko z książek.


Placówka otrzymała pełne wyposażenie sali, m.in. sprzęt potrzebny do przeprowadzania eksperymentów chemicznych, nowoczesne pomoce naukowe, tablicę multimedialną i rzutnik. Do tego pracownia została całkowicie odnowiona i zyskała zupełnie nowe barwy. Wszystko to za sprawą uczestnictwa w programie Śnieżki „Koloratorium".

Odkrywać, badać i zmieniać świat
Pilotażowa edycja „Koloratorium” zrealizowana została na Podkarpaciu. Brały w niej udział szkoły z miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 20 tys. mieszkańców.

Uczniowie przy wsparciu nauczycieli realizowali specjalnie przygotowane zadania, za które otrzymywali punkty. Jako ostatnie pojawiło się zadanie główne – przedstawienie w formie krótkiego filmu pracowni chemicznej, która powinna inspirować i motywować do działania.


O jakość materiałów zadbała dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, pracownik naukowy Katedry Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej, współgospodarz programu "Wynalazcy przyszłości" w Canal+ Discovery.

– W mini laboratoriach dzieci mają możliwość praktycznego przeprowadzania eksperymentów. Jest świetnie wyposażona sala z rzutnikiem i tablicą multimedialną. To rozwiązania potrzebne uczniom żyjącym w zupełnie innym świecie niż jeszcze 25 lat temu. Oni myślą obrazami i muszą dużo rzeczy wykonywać samodzielnie. Zresztą, tak było zawsze – praktyczna nauka poprzez samodzielne doświadczenie pomaga wiele zrozumieć – tłumaczy dr hab. Ziembińska-Buczyńska.
Chemia wokół nas
Program "Koloratorium" to efekt połączenia wieloletnich doświadczeń Śnieżki w tworzeniu akcji społecznych i głębokiej wiedzy w dziedzinie chemii, która jest podstawą produkcji farb i innych wyrobów chemii budowlanej.

Przez 11 lat Śnieżka m.in. wspierała szkoły w ramach akcji „Kolorowe boiska… czyli Szkolna Pierwsza Liga", a także pomagała, i wciąż pomaga, kolorować świat małych pacjentów polskich szpitali w ramach akcji „Dziecięcy świat w kolorach”. Teraz, bazując na własnych doświadczeniach, producent postanowił zaszczepić miłość do nauki wśród uczniów szkół podstawowych.

– Projekt "Koloratorium" to przedsięwzięcie, w ramach którego chcemy pokazywać, że chemia i biologia to nauki niezwykle ciekawe i pasjonujące, a do tego obecne w naszym codziennym życiu. Chcemy inspirować uczniów do tego, by chętnie uczyli się tych przedmiotów – mówi Aleksandra Małozięć, Manager ds. Komunikacji Korporacyjnej w FFiL Śnieżka SA.

Już w listopadzie rusza kolejna, tym razem ogólnopolska, edycja „Koloratorium". Które szkoły tym razem sięgną po laur zwycięzców i zainspirują swych uczniów do zdobywania wiedzy, eksperymentowania i poznawania świata? Zapraszamy do śledzenia aktualności na temat programu: www.koloratorium.pl