Faktoring to rozwiązanie nie tylko dla gigantów. Skorzystają też mikroprzedsiębiorcy i freelancerzy

Faktoring to usługa dla każdej firmy - niezależnie od rozmiaru
Faktoring to usługa dla każdej firmy - niezależnie od rozmiaru Fot. 123rf.com / ammentorp
Okresy rozliczeniowe bywają zabójcze - miesiąc lub dwa oczekiwania na przelew od kontrahenta nie stanowi problemu dla firmy o ugruntowanej, stabilnej pozycji. Dla tej, która znajdują się w fazie wzrostu i intensywnie inwestuje wszystkie zarobione środki, nawet lekki poślizg w płatnościach, może odbić się czkawką. Rozwiązaniem, które zaczyna doceniać coraz szersza grupa przedsiębiorców jest faktoring.


Faktoring to sposób, aby pieniądze za wystawioną fakturę od razu wpływały na nasze konto. Wystarczy, że zarejestrujemy wystawioną fakturę w systemie, a firma świadcząca usługę faktoringu automatycznie przelewa nam za nią należność. Okres spłaty takiego “kredytu” jest uzależniony od okresu spłaty, jaki widnieje na fakturze.


Jak jednak tłumaczy Joanna Gasek, Dyrektor Departamentu Obsługi Klienta w Idea Money, określenie “kredyt” w przypadku faktoringu jest nieprecyzyjne, ponieważ pomiędzy tymi dwoma sposobami finansowania są istotne różnice:

- Najważniejsza kwestia: limit w przypadku usługi faktoringu przyznawany jest bezterminowo. Dla porównania, kredyty obrotowe są zwykle przyznawane na 12 miesięcy. Dodatkowo, klient korzystający z faktoringu może dowolnie zarządzać przyznanym limitem - tłumaczy Joanna Gasek.

W praktyce, proces zarządzania przyznanym limitem w przypadku Idea Money, odbywa się z poziomu systemu IdeaFaktor24. - Od momentu otrzymania dostępu do tego narzędzia nasi klienci samodzielnie decydują, jak wykorzystają przyznany im limit. Dzięki specjalnej aplikacji mogą także przekazywać faktury do sfinansowania przez telefon, z dowolnego miejsca na świecie i o dowolnej porze.

W przypadku spłaty należności dość istotna jest również kwestia windykacji. Zaciągając kredyt na poczet niezapłaconej jeszcze faktury musimy liczyć się z tym, że być może nasz kontrahent okaże się mniej słowny, niż oczekiwaliśmy. Wtedy z problemem odzyskania należności zostajemy sami. Inaczej jest, gdy korzystamy z faktoringu.


- Nasze narzędzie pozwala na bieżąco monitorować należności, a także rozpocząć procedurę windykacji, jeśli zajdzie taka potrzeba - precyzuje Joanna Gasek. W założeniu, faktoring ma więc być narzędziem bardziej elastycznym i lepiej dostosowanym do możliwości firmy, niż inne instrumenty kredytowe - również pod względem szybkości uzyskania decyzji o przyznaniu finansowania - w przypadku mikroprzedsiębiorstw, proces ten trwa z reguły nie więcej niż 24 godziny.

Mikroprzedsiębiorstwa nie są jednak najmniejszymi jednostkami, które z faktoringu w Idea Money mogą skorzystać. Specjalna oferta została skrojona nawet na potrzeby osób samozatrudnionych.

Faktoring dla freelancera?
Wiele firm faktoringowych czy też banków, które taką usługę świadczą, wprowadza różnorodne obostrzenia - mogą one dotyczyć na przykład rozmiaru przedsiębiorstwa. Oferta Idea Money jest pod tym względem o tyle wyjątkowa, że zakłada finansowanie faktur już w wysokości 100 zł.

Faktoring przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy dynamicznie się rozwijają. Jeśli chodzi o branże, tu również nie ma obostrzeń. Joanna Gasek zauważa jednak, że faktoring przynosi spore korzyści firmom, które działają sezonowo.

- Transport, usługi, przemysł - to nasi główni klienci, ale warto podkreślić, że charakter firm, korzystających z tej usługi jest bardzo różnorodny. Obsługujemy na przykład firmy świadczące usługi pośrednictwa pracy, takie jak Orion czy Beetsma, czy też firmy rodzinne - tu świetnym przykładem jest Dobry stolarz. Część naszych klientów to również freelancerzy, wykonujący wolne zawody - dodaje Gasek.

Zdaniem przedstawicielki Idea Money, faktoring można dostosować do potrzeb każdej firmy, a wiedza na ten temat w Polsce cały czas rośnie.

Joanna Gasek przekonuje, że przedsiębiorcy zaczynają rozumieć, że terminowa spłata zobowiązań to kwestia wizerunkowa. - Faktoring to nie tylko zabezpieczenie finansowe, które pozwala im na czas wypłacać pensje, czy regulować należności skarbowe, ale również gwarancję dobrego imienia ich firmy - przekonuje.

Artykuł powstał we współpracy z Idea Money.