Oto, dlaczego ludzie tkwią w nieszczęśliwych związkach. Powód może zaskakiwać

Dlaczego ludzie tkwią w nieszczęśliwych związkach?
Dlaczego ludzie tkwią w nieszczęśliwych związkach? Fot. Screen YouTube/ "Friends"
Ludzie potrafią tkwić w nieszczęśliwych związkach latami. Czasem z przyzwyczajenia lub lęku przed samotnością. Według najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu w Utah przyczyna ulokowana jest zupełnie gdzieś indziej.


Postronne osoby, które z boku patrzą na sypiący się i nieszczęśliwy związek dwojga osób nie potrafią zrozumieć, dlaczego ta para nie rozstanie się. Zastanawiają się, czy być może nie jest to kwestia tego, że ludzie się do siebie przyzwyczaili, lub po prostu nie chcą być sami.

Badacze z Uniwersytetu w Utah postanowili sprawdzić, dlaczego ludzie tkwią w nieudanych relacjach. W związku z tym do testów zaangażowali amerykańskich singli oraz pary.

Wyniki mogą zaskoczyć, bo jak się okazuje, ludzie są ze sobą w nieudanych relacjach, nie dlatego, że boją się na przykład samotności. Według naukowców nie możemy zostawić tej drugiej osoby, bo wydaje nam się, że ona... nie poradzi sobie bez nas.
Badania, które opublikowane zostały w "Journal of Personality and Social Psychology” pokazują, że im bardziej druga połówka wydaje nam się od nas zależna, tym bardziej nie chcemy zakończyć relacji i mamy dużo większe obawy, żeby zerwać. I mimo że związek nie należy do udanych, zależy nam na potrzebach tej drugiej osoby.

Naukowcy z Utah przebadali 1348 osób, które są w związku co najmniej od 10 tygodni, a także 500 osób rozważających zakończenie relacji od co najmniej dwóch miesięcy. "Po prostu nie chcemy ranić naszych partnerów i naprawdę zależy nam na potrzebach drugiej osoby. Jeśli badani czuli, że druga połowa jest mocniej oddana tej relacji, bardzo rzadko decydowali się na zakończenie związku, nawet jeśli nie był on doskonały"– podsumowała Samantha Joel, psycholog z Uniwersytetu w Utah.


Badacze zaznaczyli jedną rzecz. Nasze wyobrażenie o tym, że druga połówka jest od nas zależna, jest mocno względne. Według nich ludzie zbyt intensywnie skupiają się też na tym, jak nasz partner lub partnerka przeżyją rozstanie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
0 0Królowa wróciła. Trzeci sezon "The Crown" udowadnia, że to wciąż serialowa śmietanka Netflixa
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Kaczyński mówił o rodzinie, ale znów podzielił Polaków. "Marginalne zjawiska mają być normą"